Բացի ՌԴ-ից՝ որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի. Վարչապետ (Տեսանյութ)
Լաչինի միջանցքում հսկիչ անցագրային կետի տեղադրումը 2020 թվականի նոյեմբեի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի կոպտագույն խախտում է, կառավարության նիստին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից ի վեր, նրա խոսքով, Ադրբեջանը խախտել է եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը։
«Այս ամենի արձանագրումը, սակայն, պետք է բերի կոնկրետ եզրակացությունների։ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը պետք է վերահսկողության տակ պահի Լաչինի միջանքը՝ այսպիսով ապահովելով միանցքի բնականոն գործունեությունը, այսինքն՝ բացի ՌԴ-ից՝ որևէ մեկը Լաչինի միջանցքում վերահսկողություն չպետք է իրականացնի։ Ադրբեջանն էլ չպետք է խոչընդոտի միջանցքով ազատ երթևեկությունը։ Սա ճշգրիտ այն է, ինչ նախատեսված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ», - ասաց վարչապետը։

Никто, кроме России, не должен контролировать Лачинский коридор – Пашинян
Установка Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре является грубейшим нарушением 6-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании правительства.
«Миротворческие силы России должны контролировать Лачинский коридор и обеспечивать его нормальную деятельность. Никто, кроме России, не должен осуществлять контроль в Лачинском коридоре. Азербайджан не должен препятствовать свободному передвижению в коридоре. Это предусмотрено в трехстороннем заявлении», - сказал Пашинян
Он отметил также, что Азербайджан продолжает действия по эскалации ситуации в регионе, незаконно установив КПП в Лачинском коридоре.