«Հրապարակ». ՀՀ իշխանությունները նոյեմբերի 9-ի տեքստը հետագայում խմբագրե՞լ են` Լաչինի միջանցքը տալով ՌԴ-ին
28/04/2023 09:44
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Նախօրեին Հ1-ի եթերում ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը հակառուսական քարոզչությունն ավարտել է սենսացիոն հայտարարությամբ: Ասել է, որ եռակողմ հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը «պատկանում» է ՌԴ-ին, «և Լաչինի միջանցքում տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների պատասխանատվությունը կրում է Ռուսաստանի Դաշնությունը»։ Սակայն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության տեքստում ասված է․
«Լաչինի միջանցքը (5 կմ լայնությամբ), որն ապահովելու է ԼՂ կապը Հայաստանի հետ և միաժամանակ շրջանցելու է Շուշի քաղաքը, մնում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո»։
ԱԽՔ-ի հայտարարությունից կարելի է ենթադրել, որ ՀՀ իշխանությունները նոյեմբերի 9-ի տեքստը հետագայում խմբագրել են` Լաչինի միջանցքը տալով ՌԴ-ին, սակայն այդ մասին հանրությանը չեն տեղեկացրել»։

«Грапарак»: Власти Армении в дальнейшем отредактировали текст заявления от 9 ноября и передали Лачинский коридор РФ?
28/04/2023 11:08
Газета «Грапарак» пишет: «Секретарь Совета безопасности Армен Григорян позавчера в эфире Общественного телевидения завершил свою антироссийскую пропаганду сенсационным заявлением. Он сказал, что согласно трехстороннему заявлению, Лачинский коридор ″принадлежит″ РФ, и ″ответственность за все происходящие в Лачинском коридоре события несет Российская Федерация″. Однако в тексте заявления от 9 ноября 2020 года говорится:
″Лачинский коридор (шириной 5 км), который будет обеспечивать связь Нагорного Карабаха с Арменией и при этом не будет затрагивать г.Шушу, остаётся под контролем миротворческого контингента Российской Федерации″.
Из заявления секретаря Совета безопасности можно предположить, что власти Армении в дальнейшем отредактировали текст заявления от 9 ноября, передав Лачинский коридор РФ, однако не сообщили об этом обществу».