Մեր շահերն առաջին հերթին մենք պետք է պաշտպանենք․ Ռուբեն Վարդանյանը միացել է «Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման պահանջագրին
28/04/2023 16:47
Միանում եմ «Ո՛Չ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման պահանջագրին, որով միջազգային հանրությանը պահանջ է ներկայացվում թույլ չտալ Ադրբեջանի կողմից արցախահայության դեմ էթնիկ զտման ու ցեղասպանական քաղաքականության իրականացումը և ապահովել 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարումը, ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
«Կարևոր եմ համարում բոլոր հնարավոր միջոցներով ու ձևերով  մեր խնդիրը բարձրացնելը, աշխարհին Ադրբեջանի իրական նպատակները բացատրելը, որոնք  փաթեթավորված լինելով եվրոպական ականջահաճո տերմիններով ու բառերով, իրականում հանցավոր՝ էթնիկ զտման ու Արցախի հայաթափման նպատակ են հետապնդում:
Մեր շահերն առաջին հերթին մենք պետք է պաշտպանենք՝ աշխատելով բոլոր ուղղություններով, գործի դնելով բոլոր հնարավոր մեխանիզմները, նաև գործիքներ տալով տարբեր երկրներում Արցախի բարեկամներին՝ մեր շահերը դրսում ավելի արդյունավետ պաշտպանելու համար: Հուսով եմ՝ այս պահանջագիրը ևս այդպիսի մի գործիք կդառնա:
Բոլորին, ովքեր ինձ գիտեն և վստահում են, կոչ եմ անում միանալ արցախահայության այս նախաձեռնությանն ու ստորագրել պահանջագիրը, որը հասանելի է այս հղումով՝ https://chng.it/SpVC2Rt9», - գրել է նա։

Наши интересы прежде всего должны защищать мы сами: Рубен Варданян присоединился к петиции движения «НЕТ этнической чистке Арцаха»
28/04/2023 17:06
Присоединяюсь к петиции движения «НЕТ этнической чистке Арцаха», в которой международному сообществу предъявлено требование не допустить проводимую Азербайджаном против армян Арцаха политику этнической чистки и геноцида, обеспечить выполнение положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, написал в своем Telegram-канале бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян.
«Считаю важным всеми возможными средствами и способами поднять нашу проблему, разъяснить миру истинные цели Азербайджана, которые, будучи упакованными в приятные европейскому слуху термины и слова, на деле преследуют преступную цель этнической чистки и изгнания армян из Арцаха.
Наши интересы прежде всего должны защищать мы сами, работая по всем направлениям, задействуя все возможные механизмы, а также предоставляя друзьям Арцаха в разных странах инструменты для более эффективной защиты наших интересов за рубежом. Надеюсь, что эта петиция также станет таким инструментом.
Призываю всех, кто меня знает и доверяет, присоединиться к этой инициативе арцахских армян и подписать петицию, которая доступна по ссылке: https://chng.it/SpVC2Rt9», - написал Рубен Варданян.