«Նիկոլ Փաշինյանն  իր ամբողջ կենսագրությամբ ցույց է տաիս, թե ինչպիսին չպետք է լինի քաղաքացին»․ Զոհված զինծառայողների ծնողները «Սպանված քաղաքացու օրը» խորագրով երթ են անցկացնում
29/04/2023 16:35
«Նիկոլ Փաշինյանն իր ամբողջ կենսագրությամբ ցույց է տաիս, թե ինչպիսին չպետք է լինի քաղաքացին»․ Զոհված զինծառայողների ծնողները «Սպանված քաղաքացու օրը» խորագրով երթ են անցկացնում
Հայաստանի գործող իշխանությունների հռչակած «Քաղաքացու օրը»՝ ապրիլի 29-ը, զոհված զինծառայողների ծնողներն ու մի խումբ հասարակական- քաղաքական գործիչներ հիշատակում են որպես «Սպանված քաղաքացու օր»։ Հենց այս խորագրով հիշատակի երթը մեկնարկեց ԱԺ շենքի մոտից։
Երթից առաջ դրա մասնակիցները լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեցին՝ այսօր ոչ թե ինքնահռչակ տոն է, այլ  գործող ռեժիմի բոլոր զոհերի հիշատակի օրը․ զոհեր, որոնք գրանցվեցին 44-օրյա պատերազում, դրանից հետո՝ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի ժամանակ, քովիդի համաճարակի ժամանակ, Ազատի զինվորական կացարանում հրդեհի ժամանակ,  Նիկոլ Փաշինյանի ավտոշարասյան մեքենայի կողմից հայտնի վթարի ժամանակ և այլն։
«Այս 5 տարիներն անվերջ անկման տարիներ էին, դրանք միայն այդպես կարելի է բնութագրել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց երթին միացած իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Այն մարդը, որն իրեն, իր կարծիքով և իր կողմնակիցների կարծիքով՝ «լավագույն քաղաքացուն» է մարմնավորում, Նիկոլ Փաշինյանի մասին է խոսքը, իր ամբողջ կենսագրությամբ ցույց է տաիս, թե ինչպիսին չպետք է լինի քաղաքացին։
Նա մարդ է, որը հայտնի էր որպես փողով հոդված գրող, մարդ, որը հայտնի էր որպես բանսարկու, նա  քաղաքական պատճառներով ամենավերջին սրբությունների վրայով անցնող մարդ է ․․․ 1999 թվականից սկսած՝ եթե ոչ ամենօրյա, ապա ամենշաբաթյա ռեժիմով Վազգեն Սարգսյանին էր սևացնում իր օրաթերթի էջերում, այսօր Վազգեն Սարգսյանը նրա «հերոսն» է։
«Շատ լավ օրինակ է» Նիկոլ Փաշինյանը, բայց ոչ թե քաղաքացու, այլ հակաքաղաքացու»,- իշխանությունների հռչակած տոնի «տոնի» խորհրդի և նրանց ստեղծած իրականության միջև առկա հակասությունը ներկայացրեց Ռուբեն Մելիքյանը։

Никол Пашинян всей своей биографией показывает, каким не должен быть гражданин: шествие родителей погибших военнослужащих в «День убитого гражданина»
29/04/2023 18:15
Родители, родные военнослужащих, погибших в ходе Третьей Арцахской войны, а также группа политических и общественных деятелей отмечают провозглашенный действующими властями Армении «День гражданина» как день поминовения – «День убитого гражданина». Сегодня шествие памяти с таким названием стартовало от здания парламента Армении.
До начала шествия его участники отметили в беседе с журналистами, что сегодня не самопровозглашенный праздник, а день памяти всех жертв действующего режима: погибших в ходе 44-дневной войне, во время сентябрьской агрессии против Армении, эпидемии коронавируса, при пожаре в военной казарме в селе Азат, наезда беременную девушку машины кортежа Никола Пашиняна и других погибших.
«Эти 5 лет – годы бесконечного спада, только так их можно охарактеризовать», - заявил в беседе с журналистами правозащитник Рубен Меликян.
«Человек, который, по его мнению, и мнению его сторонников олицетворяет собой ″лучшего гражданина″, речь идет о Николе Пашиняне, всей своей биографией показывает, каким не должен быть гражданин.
Это человек, который известен как пишущий статьи за деньги, который известен как интриган. Он – человек, который по политическим причинам готов перейти любую черту, святая святых… Начиная с 1999 года, если не в ежедневном, то в еженедельном режиме он в своей газетенке очернял Вазгена Саркисяна, а сегодня Вазген Саркисян – его ″герой″.
Никол Пашинян – ″очень хороший пример″, но не гражданина, а антигражданина», - заявил Рубен Меликян, касаясь противоречий между смыслом провозглашенного властями «праздника» и созданной ими действительностью.