Մինչև ադբեջանաթուրքական հեղափոխությունը մեր օրացույցում այսպիսի հիմարություն չկար, կային իսկական տոներ՝ մայիսի 8-ը՝ Շուշիի ազատագրման օրը՝ հաղթանակի խորհրդով․ Էդգար Ղազարյան
29/04/2023 16:45
Հայաստանի գործող իշխանությունների հռչակած «Քաղաքացու օրը»՝ ապրիլի 29-ը, զոհված զինծառայողների ծնողներն ու մի խումբ հասարակական- քաղաքական գործիչներ հիշատակում են որպես «Սպանված քաղաքացու օր»։ Հենց այս խորագրով երթը մեկնարկեց ԱԺ շենքի մոտից։
Երթից առաջ հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց՝ իշխանությունների հռչակած «տոնը» Հայաստանի քաղաքացիների կողմից որպես տոն բնավ չի ընդունվում և չի ընկալվում։
«Ես չեմ կարծում, որ մեր հասարակության մեջ որևէ մի քաղաքացի կա, որի մոտ այսօր տոնի զգացողություն լինի, չեմ պատկերացնում մի հոգու, որ այսօր տոնական տրամադրություն ունենա։ Բայց մինչև ադբեջանաթուրքական հեղափոխությունը մեր տոնացույցում այսպիսի հիմարություն գոյություն չուներ, դրա փոխարեն կային իրական տոներ՝ կար մայիսի 8-ը՝ Շուշիի ազատագրման օրը, որը նշվում էր նաև որպես Երկրապահի օր։ Ցավոք, դա եկավ, համընկավ Նիկոլ Փաշինյանի՝ առաջին անգամ վարչապետ ընտրվելու ողբերգական օրվա հետ։ Կար մայիսի 9-ը, մայիսի 28-ը, հուլիսի 5-ը, սեպտեմբերի 21-ը․․․
Պետությունն իր քաղաքացիների հետ իրապես տոն էր նշում՝ հաղթանակի խորհրդով, միասնության խորհրդով, իսկ հիմա այսօր՝ այստեղ, մենք հիշատակում ենք այն քաղաքացիներին, որոնք զոհ են գնացել՝ այս հանցավոր իշխանությունների գործողությունների հետևանքով»,- ընդգծեց Էդգար Ղազարյանը։

Эдгар Казарян: До азербайджано-турецкой революции в нашем календаре не было такой глупости, были настоящие праздники –День освобождения Шуши, День конституции, День независимости…
29/04/2023 18:41
Родители, родные военнослужащих, погибших в ходе Третьей Арцахской войны, а также группа политических и общественных деятелей отмечают провозглашенный действующими властями Армении «День гражданина» как день поминовения – «День убитого гражданина». Сегодня шествие памяти с таким названием стартовало от здания парламента Армении.
До начала шествия общественно-политический деятель Эдгар Казарян отметил в беседе с журналистами, что объявленный властями «праздник» не признается и не воспринимается гражданами Армении.
«Я не думаю, что в нашем обществе есть какой-либо гражданин, у которого сегодня есть ощущение праздника, не представляю, что у кого-то сегодня праздничное настроение. Но до азербайджано-турецкой революции в нашем календаре не было такой глупости, вместо этого были настоящие праздники – 8 мая – День освобождения Шуши, который отмечался также как день Еркрапа. К сожалению, это совпало с днем избрания Никола Пашиняна премьер-министром, в первый раз. Были такие праздники, как 9 мая, 28 мая, 5 июля, 21 сентября…
Государство действительно отмечало праздник со своими гражданами – под девизом победы, единства, а сейчас, сегодня, мы чтим здесь память тех граждан, которые стали жертвами действий этой преступной власти», - подчеркнул Эдгар Казарян.