Սեփական երկրում ապրող մարդիկ չեն ենթարկվի հարևան երկրի սահմանած կանոններին․ Ռուբեն Վարդանյան
Հասարակական-քաղաքական գործիչ, Արցախի Հանրապետության նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որը գտնվում է Ստեփանակերտում, հարցազրույց է տվել RTVI միջազգային հեռուստաընկերության «Новые итоги» ծրագրին՝ ներկայացնելով Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Ստորև ներկայացվում է հարցազրույցը՝ հայերեն թարգմանությամբ.
-Պարոն Վարդանյան, կարո՞ղ եք հաստատել Լաչինի միջանցքի բացումը։ Եթե այո, ապա ի՞նչ է սա փոխում Ստեփանակերտի համար՝ հաշվի առնելով այնտեղ տեղադրված ադրբեջանական անցակետը։
-Չեմ կարող հաստատել։ Ավելին՝ ստացվել են նոր տեղեկություններ, որ «էկոակտիվիստների» ներկայության փոխարեն այնտեղ բացվելու են ոստիկանական անցակետեր և այլ ուժային մարմինների ներկայացուցչություններ։ Ուստի՝ ոչ։ Լաչինի միջանցքի բացման մասին տեղեկությունը չի հաստատվում, դա այդպես չէ։
-Այսինքն, շրջափակումը չի՞ դադարեցվել և շարունակվում է։
-Շրջափակումը շարունակվում է տարբեր ձևաչափերով, անընդհատ տարբեր տեսակի սահմանափակումներ են մտցվում՝ մարդկանց ազատ տեղաշարժը Արցախից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ թույլ չտալու նպատակով։ Այո, ցավոք, այս ամենը դեռ շարունակվում է։
-Հայաստանում հայտարարվում է, որ Ադրբեջանն իր գործողություններով փորձում է էթնիկ զտումներ իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ՝ ստիպելով մարդկանց լքել հայրենի հողը, հարազատ բնակավայրերը։ Արդյոք արցախցիների շարքում կա՞ն մարդիկ, որոնք մտածում են Արցախից հեռանալու մասին կամ արդեն լքել են Արցախը: Եվ եթե այո, ապա ինչպե՞ս կարելի է դա անել:
- Շրջափակման պայմաններում դա անհնար է։ Այդ պատճառով մարդիկ, իհարկե, մեծ անհանգստություն ունեն սեփական ապագայի վերաբերյալ, քանի որ Ադրբեջանի նախագահը կոշտ հայտարարեց՝ կամ դուք ենթարկվում եք մեր օրենքներին, կամ լքում եք ձեր հայրենիքը, որտեղ ապրել եք հազարավոր տարիներ, այս հողը մերն է։ Նման ագրեսիվ հռետորաբանությունը մարդկանց մոտ անհանգստություն է առաջացնում, բայց միևնույն ժամանակ շատերի արձագանքը ճիշտ հակառակն է։ Նրանք հայտարարում են, որ չնայած հնչող սպառնալիքներին, ոչ մի դեպքում չեն լքի սեփական հողը։
-Ձեր տելեգրամյան ալիքում գրել էիք, որ մի շարք հանդիպումներ եք ունեցել (այդ թվում՝ արցախցիների հետ), որոնց արդյունքում ձևակերպել եք այս ճգնաժամից դուրս գալու կոնկրետ քայլեր և պահանջներ Արցախի և Հայաստանի ղեկավարությանը, ինչպես նաև Ռուսական խաղաղապահ զորակազմին և միջազգային հանրությունը։ Ո՞րն է ձեր ծրագիրը։
- Գիտեք, խնդիրները շատ են թե՛ Արցախի ներսում, թե՛ դրսում։ Կարևորն այն է, որ բոլորս միակարծիք ենք և անընդունելի ենք համարում արցախահայության՝ դեպի Հայաստան և Հայաստանից Արցախ տեղաշարժի որևէ սահմանափակում։ Այսօր Արցախում մարդիկ, տարբեր խմբեր տարբեր գործողությունների իրականցման հնարավորություններ են քննարկում՝ սկսած խաղաղ ակցիաներից, ինչպես դա արեց Հնդկաստանում Մահաթմա Գանդին, և վերջացրած ճանապարհի արգելափակմամբ ու չօգտագործմամբ։ Հիմնական ուղերձը միջազգային հանրությանն ու ռուս խաղաղապահներին այն է, որ սեփական երկրում ապրող մարդիկ չեն ենթարկվի հարևան երկրի սահմանած կանոններին։ Սա պետք է գիտակցել և հասկանալ։ Մարդիկ պատրաստ են գնալ մինչև վերջ, քանի որ հասկանում են, որ սա, ըստ էության, այն կարմիր գիծն է, որի պահպանումով է կասեցվելու Արցախի ադրբեջանական օկուպացիան։
-Հիմա քննարկվում են Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին խոսքերը՝ 1991 թ. սահմաններով, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հետ միասին, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման հնարավորության մասին։ Ինչպիսի՞ն է Ձեր վերաբարմունքը իրադարձությունների նման զարգացման նկատմամբ։ Որքանո՞վ է այն հնարավոր, և արդյոք նման սցենարը կարող է ընդունվեկ, այդ թվում՝ չճանաչված հանրապետության և Հայաստանի քաղաքացիների կողմից։
- 1991 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում չէր։ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզն արդեն հանրաքվե էր անցկացրել և դուրս եկել Ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմից։ Հետևաբար, մենք կարող ենք անվերջ վիճել տարբեր իրավագիտական ձևակերպումների շուրջ, բայց հիմնական խնդիրն այն է, որ մարդիկ, որոնք 1988 թվականին սկսեցին Հայաստանին միանալու և ԼՂԻՄ-ի՝ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից դուրս գալու շարժումը, առ այսօր շարունակում են իրենց պայքարը և համարում են, որ ոչինչ չի փոխվել։ Եվ չնայած այս տարիների ընթացքում հանդիպած տարատեսակ խոչընդոտներին՝ ժողովուրդն ինքնորոշման իրավունք ունի, իրավունք ունի որոշելու սեփական ապագան։ Այս իմաստով բոլոր իրականացված գործողությունները՝ հանրաքվեն, բարձրագույն խորհուրդների որոշումները իրավական առումով հիմնավոր են, բացարձակապես լեգիտիմ իրավունք են մեզ տալիս որոշելու սեփական ապագան:

Живущие в своей стране люди не будут подчиняться правилам, установленным соседней страной – Рубен Варданян
29/04/2023 19:51
В Арцахе есть общее мнение, что любое ограничение связи с Арменией – неприемлемо. Об этом заявил в интервью программы «Новые итоги» международной телекомпании RTVI общественно-политический деятель, бывший госминистр Арцаха Рубен Варданян, который находится в Степанакерте.
Представляем интервью Рубена Варданяна:
- Господин Варданян, можете ли вы подтвердить открытие Лачинского коридора? Если да, то что это меняет для Степанакерта, с учетом установленного там азербайджанского КПП?
- Подтвердить не могу. Более того, сейчас поступила новая информация, что вместо этих «экоактивистов» там решили поставить там посты полицейские и других силовых ведомств структур. Поэтому, нет, информация о открытии Лачинского коридора не подтверждается, это не так.
- То есть соответственно блокада не снимается, она продолжается?
- Блокада продолжается все время в разных форматах, постоянно вводятся разные ограничения, чтобы воспрепятствовать свободному передвижению людей из Арцаха в Армению, и наоборот. Да, к сожалению, все это еще продолжается.
- Власти Армении заявляют, что своими действиями Азербайджан пытается осуществить этническую чистку армянского населения Нагорного Карабаха, вынуждая людей покидать родные места, места проживания. Есть ли среди жителей региона те, кто думает об отъезде или уже осуществил это? И если да, то какими путями можно это сделать?
- В во время блокады это невозможно было делать. Поэтому у людей, конечно, есть очень большая обеспокоенность в своем будущем, потому что президент Азербайджана жестко заявил, что или вы подчиняетесь нашим законам, или вы покидаете свою Родину, на которой вы жили тысячелетиями, потому что это наша земля. В общем, такая агрессивная риторика, конечно, вызывает обеспокоенность у обычных людей, но у многих людей реакция обратная. Они заявляют, что, несмотря на угрозы, ни при каких обстоятельствах не покинут свою землю.
- Каков Ваш план?
- Есть очень много вопросов как внутри Арцаха, так и во вне. Главное, что есть общее мнение, что неприемлемо вводить ограничения на передвижение арцахских армян в Армению и обратно. С этой точки зрения, в Арцахе разными группами разные действия – в том числе от мирных акций до блокирования неиспользуемой дороги. Главный посыл международному сообществу и российским миротворцам в том, что люди, живущие в своей стране, не будут подчиняться тем правилам, которые устанавливает соседняя страна. Это надо осознавать и понимать. Люди готовы идти до последнего, потому что понимают, что это, по сути, та красная черта для того, чтобы остановить процесс оккупации Арцаха Азербайджаном.
- Сейчас обсуждаются недавние слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна, он допустил возможность признания территориальной целостности Азербайджана в границах 1991 года, то есть вместе с Нагорным Карабахом. Как Вам такой вариант развития событий? Насколько он вообще возможен и будет принят в том числе ижителями непризнанной республики, и Армении?
- К 1991 году в Азербайджане уже не было Нагорного Карабаха. Нагорно-Карабахская автономная область провела референдум и вышла из состава Азербайджанской ССР. Поэтому можно долго спорить о разных правовых формулировках, но главное в том, что люди, которые в 1988 году начали движение за присоединение к Армении и выход Нагорно-Карабахской автономной области из Азербайджанской ССР, продолжают эту борьбу и считают, что ничего не изменилось. И, несмотря на различные сложности, проблемы, в том числе юридические, которые были все эти годы, народ имеет право на самоопределение, имеет право самому принять решение о своем будущем. В этом смысле все осуществленные действия юридически законные и в виде референдума, и решений Верховных Советов – дают нам абсолютно легитимное право самим определять свое будущее.