Դիմում եմ ՀՀ քաղաքացիներին, իշխանություններին` ձեռնարկեք բոլոր քայլերը, բոլոր հնարավոր միջոցները՝ Արցախի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու,   ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու ուղղությամբ
01/05/2023 18:06
Դիմում եմ ՀՀ քաղաքացիներին, իշխանություններին` ձեռնարկեք բոլոր քայլերը, բոլոր հնարավոր միջոցները՝ Արցախի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու, ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու ուղղությամբ
Արցախի պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը ներկայացրել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը․
«Քիչ առաջ ավարտվեց ռուսական խաղաղապահ զորակազմի տեղակայման վայրում նորանշանակ հրամանատարի հետ հանդիպումը:
«Հանդիպմանը արցախյան կողմից մասնակցել են Արցախի Հանրապետության նախագահը, պետական նախարարը, ներքին գործերի ու պաշտպանության նախարարները: Մեր կողմից վերահաստատվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ Արցախի Հանրապետության դիրքորոշումը:
Իսկ մեր դիրքորոշումը հետևյալն է.
Իրավիճակի կարգավորումը պետք է հիմնված լինի 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության վրա, իսկ այդ հայտարարության 6-րդ կետն ամրագրում է հետևյալը.
- Արցախը Հայաստանի հետ պետք է կապվի 5 կիլոմետր լայնությամբ Լաչինի միջանցքով,
- Լաչինի միջանցքը պետք է գտնվի ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության ներքո,
- Ադրբեջանը պետք է երաշխավորի երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների երթևեկության անվտանգությունը Լաչինի միջանցքով:
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարը մեզ լսելուց հետո հայտնեց, որ առաջիկա օրերին հանդիպումներ է ունենալու ադրբեջանական կողմի հետ և հարցին կկարողանա անդրադառնալ ու տեղեկություններ փոխանցել շաբաթվա վերջում:
Դիմում եմ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին, իշխանություններին` ձեռնարկեք բոլոր քայլերը, քաղաքական և դիվանագիտական բոլոր հնարավոր միջոցները Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը պաշտպանելու, Եռակողմ հայտարարության դրույթների կատարումն ապահովելու ուղղությամբ:
Դիմում եմ միջազգային հանրությանը` ապահովեք ձեր իսկ կողմից վճռված` Արցախը Հայաստանին կապող միջանցքի ապաարգելափակման Ադրբեջանի պարտավորության կատարումը: Ձեր անգործության կամ պասիվության հետևանքը Արցախի բնակիչների ամենօրյա տառապանքներն են:
Դիմում եմ աշխարհասփյուռ հայությանը` դեմքով շրջվեք դեպի Արցախը, տեսեք այն մարդկանց, ովքեր տառապանքների գնով պահում են հայկական Արցախը»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Գուրգեն Ներսիսյանը:

Обращаюсь к гражданам, властям Армении – примите все шаги, все возможные политические и дипломатические меры для обеспечения безопасности граждан Арцаха, защиты права народа Арцаха на самоопределение
Государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян представил позицию Республики Арцах относительно создавшейся ситуации.
Он сообщил о том, что немногим ранее в месте дислокации Российского миротворческого контингента завершилась встреча с новоназначенным командующим РМК. генерал-полковником Александром Ленцовым.
«С арцахской стороны во встрече участвовали президент Республики Арцах, государственный министр, министры внутренних дел и обороны. С нашей стороны подтверждена позиция Республики Арцах касательно сложившейся ситуации.
А наша позиция такова:
Урегулирование ситуации должно основываться на трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года, а 6-й пункт этого заявления гласит:
- Арцах должен быть соединен с Арменией через Лачинский коридор шириной 5 километров,
- Лачинский коридор должен находиться под контролем миротворческого контингента РФ,
- Азербайджан должен гарантировать безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях по Лачинскому коридору.
Командующий российским миротворческим контингентом, выслушав нас, сообщил, что в ближайшие дни проведет встречи с азербайджанской стороной и сможет обратиться к вопросу и представить соответствующую информацию в конце недели.
Обращаюсь к гражданам, властям Республики Армения – примите все шаги, все возможные политические и дипломатические меры в направлении обеспечения безопасности граждан Республики Арцах, защиты права на самоопределение народа Арцаха, обеспечения выполнения положений Трехстороннего заявления.
Обращаюсь к международному сообществу – обеспечьте выполнение вынесенного вами же решения об обязательстве Азербайджана по разблокированию коридора, связывающего Арцах с Арменией. Следствием вашего бездействия или пассивности являются ежедневные страдания жителей Арцаха.
Обращаюсь к армянам всего мира: повернитесь лицом к Арцаху, посмотрите на тех людей, которые ценой страданий сохраняют армянским Арцах», - написал на своей странице в Facebook Гурген Нерсисян.