Թուրքը Արցախով չի սահմանափակվելու. այն, ինչ ժամանակին չարեցինք մենք, հիմա անում են իրենք. «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար (Տեսանյութ)
02/05/2023 14:47
Միշտ ասել եմ՝ Արցախը մեր փոքր Շվեյցարիան էր, չգնահատեցինք։ Անկեղծորեն եմ ասում՝ կապտակեի այն կնոջը, որ ասաց՝ Շուշին մերը չէր, թուրքերինն էր, կապտակեի՝ Եռաբլուրում հանգչող մեր տղաների հիշատակն անարգելու համար։ Գործող կառավարիչները, երբ եկան իշխանության, առաջնորդվեցին բաժանիր, որ տիրես սկզբունքով, պառակտեցին հայությանը, որպես հետևանք թշնամին տիրեց մեր հայրենիքին, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար, պահեստազորի փոխգնդապետ Անահիտ Մարտիրոսյանը։
«Հիմա առանց ցավի չեմ կարողանում խոսել Արցախի մասին, իմ ընկերներն այնտեղ են։ Գիտեմ մի բան՝ մենք մեր հողի գույնն ունենք, մեր հողերը մերն են լինելու, բոլոր այն մարդիկ, որ մտածում են՝ առանց Արցախի կա Հայաստան, սխալվում են. առանց Արցախի երբեք հանգիստ չենք ունենալու, թուքը գնալու է մինչև վերջ, թիրախում Հայաստան պետությունն է ու հավաքական հայությունը։ Այն, ինչ մենք չարեցինք ժամանակին, հիմա անում է թուրքը», - նշել է նա։
Անահիտ Մարտիրոսյանի գնահատմամբ՝ բոլոր կորուստները հանրության արժեքային խեղումների պատճառով են. «Մեր ժողովուրդն Աստծուց հեռացել է, մահկանացուին ասում են դու մեր Աստվածն եք, նյութապաշտ են դարձել, չկա այն հայրենասիրությունը, որ 1988թ.-ին կար, ով էլ իրապես հայրենասեր է, փորձում են չեզոքացնել, բայց չի ստացվելու»։

Турок не ограничится Арцахом: сейчас делают они то, что в свое время мы не сделали – командир отряда «Анаит»
02/05/2023 16:41
Я всегда говорила, что Арцах для нас – как маленькая Швейцария, но мы не оценили. Я искренне говорю, что дала бы пощечину той женщине, которая сказала, что Шуши не наш, а принадлежит туркам, дала бы пощечину за неуважение к памяти наших ребят, которые покоятся в военном пантеоне «Ераблур». Когда действующие управляющие пришли к власти, они руководствовались принципом «разделяй и властвуй», раскололи армян и, как следствие, враг завладел нашей Родиной, заявила  в эфире программы «Есть вопросы» Aysor.am командир разведывательного отряда «Анаит», подполковник запаса Анаит Мартиросян.
«Я не могу сейчас говорить без боли об Арцахе, там живут мои друзья. Знаю одно, мы такого же цвета, как наша земля, наша земля все равно будет нашей. Все те люди, которые думают, что без Арцаха может быть Армения, – ошибаются. Без Арцаха у нас никогда не будет спокойной жизни, турок пойдет до конца, его цель – государство Армения и коллективное армянство Сейчас турок делает то, что в свое время мы не сделали», - отметила она.
По оценке Анаит Мартиросян, причина всех потерь – в искажении ценностей общества. «Наш народ отдалился от бога, говорят смертному: ты наш Бог, стали меркантильными, нет того патриотизма, который был в 1988 году, а тех, кто действительно является патриотом, хотят уничтожить, но не получится», - сказала подполковник запаса.