Թող այդ հարցին պատասխանի ՀՀ ոմն առաջնորդը. Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը՝ Դադիվանքը լքելու Ադրբեջանի պահանջի մասին
02/05/2023 16:20
Վանահայր Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը պնդում է, որ իրենք չեն պատրաստվում լքել Դադիվանքը:
«Նրանք ինչ ուզում ասում են, որովհետև ՀՀ առաջնորդը Արցախը ճանաչում է որպես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն: Գնացեք, այդ հարցը հենց նրան տվեք, թե ինչ է մտածում այդ կապակցությամբ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ այս պահին բոլոր  վանականները, ինքը գտնվում են Դադիվանքում.«Ես այստեղ եմ, իմ հողի վրա, իմ տան մեջ, իմ եկեղեցում: Թող այդ հարցին պատասխանի Հայաստանի Հանրապետության ոմն առաջնորդը»:
Մայր Աթոռի՝ ԶԼՄ-ների գծով պատասխանատու Հռիփսիմե Առաքելյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին այդ հարցն է քննարկվում և շուտով կհայտարարվի դիրքորոշումը:
Հիշեցնենք, որ  Ադրբեջանը պահանջում է, որպեսզի հայ վանականները լքեն Դադիվանքը։
«Հայ վանականները պետք է լքեն Խուդավենգը (Դադիվանք՝ Aysor.am)», - APA գործակալությանն ասել է Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպությունների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի նախագահ Մուբարիզ Գուրբանլին։

«Я здесь, на своей земле, в своей церкви. Путь на этот вопрос ответит некий лидер Республики Армения»: настоятель монастыря Дадиванк
02/05/2023 19:18
Настоятель монастыря Дадиванк иерей Ованнес Ованнисян утверждает, что они не собираются покидать монастырский комплекс.
«Они говорят, что хотят, потому что лидер Армении признает Арцах как часть территориальной целостности Азербайджана. Идите, задайте этот вопрос ему: что он думает об этом», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am священник Тер-Ованнес.
По его словам, на данный момент все монахи находятся в Дадиванке. «Я здесь, на своей земле, в своей церкви. Путь на этот вопрос ответит некий лидер Республики Армения».
Ответственная Первопрестольного Святого Эчмиадзина по линии СМИ Рипсиме Аракелян в беседе с Aysor.am сказала, что в данный момент вопрос обсуждается и позиция Церкви будет вскоре объявлена.
Напомним, Азербайджан требует, чтобы армянские монахи покинули монастырь Дадиванк.
«Армяне не имеют к нему никакого отношения. Монастырь относится к Кавказской Албании, и управление им, рано или поздно, будет осуществляться Албано-Удинской религиозной общиной», - заявил агентству АПА председатель Госкомитета по работе с религиозными организациями Азербайджана Мубариз Гурбанлы.