Արցախն այն դարպասն է, որի դուռը բացելուց հետո ճանապարհ է հարթվելու դեպի Հայաստան․ Տիգրան Աբրահամյան
Ադրբեջանը փաստացի իրագործեց իր կարևորագույն նպատակներից մեկը՝ Հայաստանն Արցախին կապող միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղակայելը, իսկ Հայաստանի իշխանությունը ոչ միայն լուրջ քայլեր չձեռնարկեց կանխելու Արցախի հայաթափման, էթնիկ զտումների և մեր հայրենակիցների անվտանգության հետ կապված խնդիրները, այլ իր հայտարարություններով նպաստեց ադրբեջանական ագրեսիայի համար պարարտ հող նախապատրաստելուն, ԱԺ-ում հայտարարեց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Արցախի հարցն իրենից վանելու և այլ սուբյեկտների դաշտ մղելու, Արցախին բացառապես հումանիտար հարցերում աջակցելու և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչելու Հայաստանի իշխող ուժի պատրատակամությունը, որում որևէ արձանագրում չկա ինքնորոշման իրավունքի ու դրա իրացման վերաբերյալ, Ադրբեջանի համար բարենպաստ դաշտ է ձևավորել նույնիսկ գրավոր պայմանավորվածությունների խախտմամբ  ապօրինի անցակետ տեղակայելու  ու Արցախում բարդագույն վիճակ հրահրելու համար»,- ընդգծեց Աբրահամյանը։
Նրա խոսքով՝  Ադրբեջանի ագրեսիվ քայլերը պետք է լուրջ մտահոգությունների առիթ լինեն նաև Ռուսաստանի համար՝ որպես ոչ միայն եռակողմ փաստաթղթի, այևլ Արցախում լուրջ՝ խաղաղապահ գործառույթ  ստաձնած կողմի։
«Մյուս կողմից՝ շատ կարևոր է հասկանալ, թե ադրբեջանական անցակետի տեղակայման պայմաններում ինչպես է ապահովվելու արցախցիների անվտանգությունը, բնականոն կյանքը, որովհետև վերջին 4-5 ամիսների ընթացքում Արցախում հսկայական խնդիրներ են կուտակվել՝  հոգեբանականից, սոցիալ-տնտեսականից մինչև գոյաբանական։ Հայաստանի այն իշխանությունը, որն իրեն օտարում է մեր հայրենիքի  արցախյան հատվածում  ապրող հայերի նկատմամբ, նույնն անելու է սյունեցիների, տավուշեցիների, շիրակցիների ու երևանցիների նկատմամբ, իսկ Ադրբեջանի տարածքային նկրտումներն ու ախորժակը զուտ Արցախով չեն սահմանափակվելու։
Արցախը այն դարպասն է, որի դուռը բացելուց հետո ճանապարհ է հարթվելու դեպի Հայաստան»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա շեշտեց՝  Արցախի հանձնման գործընթացն ավարտելու՝ Հայաստանի իշխանությունների գլխավոր խոչընդոտը եղել ու շարունակում է մնալ արցախցիների անկոտրում պայքարը, դիմադրելն ու սեփական հողին նվիրված լինելու անսահման ձգտումը, որին պետք է բոլոր միջոցներով սատարել և մասնակցել։

Тигран Абрамян: Арцах – это ворота, после открытия которых будет сглажен путь к Армении
Азербайджан фактически реализовал одну из своих важнейших целей – установку КПП в связывающем Армению с Арцахом коридоре, а власти Армении не только не предприняли серьезных шагов для предотвращения этнических чисток, изгнания армян из Арцаха и обеспечения проблем безопасности наших соотечественников, но и своими заявлениями способствовали подготовке благодатной почвы для азербайджанской агрессии, заявил сегодня в парламенте секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«Готовность властей Армении оттолкнуть от себя вопрос Арцаха и направить в поле других субъектов, содействовать Арцаху исключительно в гуманитарных вопросах и признать территориальную целостность Азербайджана, в которой нет никакой констатации о праве на самоопределение и его реализации, сформировали для Азербайджана благоприятное поле, чтобы установить пропускной пункт даже в нарушение письменных договоренностей и спровоцировать в Арцахе сложнейшую ситуацию», - сказал Тигран Абрамян.
По его словам, агрессивные шаги Азербайджана должны стать поводом серьезной обеспокоенности также для России, не только как стороны трехстороннего документа, но и стороны, взявшей на себя серьезную миротворческую функцию в Арцахе.
«С другой стороны, очень важно понять, как будет обеспечиваться в условиях установки азербайджанского КПП безопасность, нормальная жизнь арцахцев, поскольку за последние 4-5 месяцев в Арцахе накопились огромные проблемы – от психологических, социально-экономических и до экзистенциальных. Эта власть Армении, которая отчуждает себя от армян, живущих в арцахской части нашей Родины, поступят таким же образом с сюникцами, тавушцами, ширакцами и ереванцами, а территориальные устремления и аппетит Азербайджана не ограничиваются Арцахом.
Арцах – это ворота, после открытия которой путь к Армении будет сглажена», - заявил Тигран Абрамян.
Он отметил, что главным препятствием властей Армении в завершении процесса сдачи Арцаха была и остается непоколебимая борьба арцахцев, их сопротивление и безграничная преданность своей земле, которой нужно способствовать всеми силами.