Ես էլի պատրաստ եմ, միայն թե վստահ լինեմ, որ 44-օրյայի նման ներսից դարպասները չեն բացելու. «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար (Տեսանյութ)
02/05/2023 14:08
44-օրյա պատերազմում հայ զինվորը չի պարտվել, չի նահաջնել. խայտառակ պարտությունը քաղաքական էր, ժամանակը կգա, կբացահայտվի՝ թուրքն ինչպես հասավ Շուշի, ով կազմակերպեց, ով զոհաբերեց մեր հազարավոր տղաներին, ոսկե սերնդին՝ ինչպես իրենք են ասում՝ հանուն ոչնչի, Aysor.am-ի «Հարցեր կան» հաղորդմանն ասել է «Անահիտ» ջոկատի հրամանատար, պահեստազորի փոխգնդապետ Անահիտ Մարտիրոսյանը։
«90-ականներին, երբ դեռ կանոնավոր բանակ չկար, ունեինք անձնվեր հրամանատարներ, 44-օրյա պատերազին ամեն ինչ արվեց, որ հրամանատարությունը ձախողի. կգա ժամանակը, բոլոր մեղավորները տղաների շիրիմների մոտ պատասխան կտան», - նշել է նա։
Պահեստազորի փոխգնդապետի գնահատմամբ՝ ստեղծված վիճակից դուրս գալու համար պետք է բռունցք դառնալ այնպես, ինչպես 1988թ.-ին։
«Ես էլի պատրաստ եմ պայքարի, ռազմաճակատ գնալու, ազատագրելու մեր հայրենիքը, միայն թե լինի այդ հրամանը, միայն թե վստահ լինեմ, որ 44-օրյա պատերազմի նման առանց թիկունքի ու առաջնորդի չենք մնալու։ Ես պատերազմի արհավիրքը տեսել եմ. երիտասարդություն, առողջություն եմ կորցրել անդառնալիորեն, բայց այդքանով հանդերձ պատերազմը ավելի սարսափելի չէ, քան հայրենիք կորցնելը», - ասել է Անահիտ Մարտիրոսյանը։

Я снова готова, лишь бы была уверена, что ворота перед врагом не откроют изнутри как во время 44-дневной войны – командир отряда «Анаит»
02/05/2023 15:37
Армянский солдат не проиграл, не отступил в 44-дневной войне: позорное поражение было политическим, придет время, когда мы все узнаем, как турок дошел до Шуши, кто организовал это, кто погубил тысячи наших ребят – золотое поколение – во имя ничего как говорят они, заявила в эфире программы Aysor.am «Есть вопросы» командир разведывательного отряда «Анаит», подполковник запаса Анаит Мартиросян.
«В 90-х годах, когда еще не было регулярной армии, у нас были самоотверженные командиры, а во время 44-дневной войны было сделано все, чтобы командование потерпело неудачу: придет время, все виновные понесут ответ перед нашими ребятами, у их могил» - отметила она.
По оценке подполковника запаса, для выхода из создавшейся ситуации нужно стать единым кулаком, как в 1988 году.
«Я снова готова сражаться, готова отправиться на фронт, освободить нашу страну, только бы был дан такой приказ, только бы была уверена, что мы не останемся как во время 44-дневной войны без тыла и лидера. Я видела бедствие войны, молодость и здоровье утеряны безвозвратно, но вместе со всем этим война не страшнее, чем потеря Родины», - сказала Анаит Мартиросян.