«Բերձորի միջանցքում ապօրինի տեղադրված անցակետը մեզ համար սկզբունքային կարմիր գիծ է»․ «Ոչ Արցախի էթնիկ զտմանը» շարժման անդամներն անժամկետ ակցիա են սկսել Ստեփանակերտ-Շուշի ճանապարհի սկզբնամասում
02/05/2023 21:22
«Ոչ Արցախի Հանրապետության էթնիկ զտմանը» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամներն այսօր՝ մայիսի 2-ից, Ստեփանակերտից Շուշի տանող ճանապարհի սկզբնամասում խաղաղ ակցիա են սկսել՝ Արցախը Մայր Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը բացելու և Լաչինի միջանցքից ադրբեջանական անցակետի անհապաղ հեռացման պահանջով:
«Արցախպրես»-ի  հետ զրույցում նախաձեռնող խմբի անդամ Դավիթ Բաղրյանը տեղեկացրել է, որ ստորագրահավաքին զուգահեռ՝ նաև խաղաղ ակցիա են սկսել Ստեփանակերտից դեպի Շուշի ճանապարհի սկսզբնամասում:
«Կոչ ենք արել մեր բոլոր հայրենակիցներին, քաղաքական և ապաքաղաքական ուժերին, որ միանան մեր ակցիային: Ադրբեջանի կողմից խախտվել է նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետը՝ ապրիլի 23-ից սկսած Բերձորի միջանցքում ապօրինի կերպով տեղադրելով է անցագրային կետ, որը մեզ համար սկզբունքային կարմիր գիծ է: Մենք այդ կարմիր գծից հետ չենք կանգնելու, մեր պահանջն այն է, որ այդ անցագրային կետն ապամոնատժվի և հեռացվի: Ճանապարհը պետք է շահագործվի միայն ռուս խաղաղապահների հսկողությամբ՝ այնպես, ինչպես եղել է մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ը: Այսօր բոլորս պետք է գիտակցենք, որ Արցախը վտանգի մեջ է և պարտավոր ենք միտվել մեր հայրենիքի փրկությանը: Բոլոր սթափ քաղաքական, ոչ քաղաքական, գործող, նախկին իշխանություններին հրավիրում ենք միանալ մեզ: Մեր նպատակն է պահել հայրենիքը, որովհետև ոչ մեկ մեր փոխարեն չի անելու: Մեր հույսը միայն մենք ենք»,- ասել է Դավիթ Բաղրյանը:
Նրա խոսքով՝ ակցիան անժամկետ է, կշարունակվի  մինչև նպատակին հասնելը:
Ակցիայի մասնակից Դավիթ Ղահրամանյանն էլ նշել է, որ  բոլորի պարտականությունն է միանալ ակցիային, որի առաջնահերթ նպատակն է հասնել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կետերի պահանպման պահանջի կատարմանը:
«Եռակողմ համաձայնագրի ստորագրման հաջորդ օրվանից սկսած, այն խախտվում է: Այսօր, ինչպես ասում են, դանակը հասել է ոսկորին: Մենք պահանջում ենք, որ ճանապարհը բացվի և գործի այնպես, ինչպես եղել է մինչ այդ, որպեսզի մեր կապը Մայր Հայաստանի հետ լինի անխափան, իսկ ճանապարհին լինեն միայն ռուս խաղաղապահները: Արվելու են կոնկրետ գործողություններ, որպեսզի դուրս գանք այս իրավիճակից»,-նշել է Դավիթ Ղահրամանյանը:

Участники движения «Нет этнической чистке Республики Арцах» начали бессрочную акцию в начале дороги из Степанакерта в Шуши
02/05/2023 21:49
Члены инициативной группы движения «Нет этнической чистке Республики Арцах» начали сегодня, 2 мая, мирную акцию в начале дороги из Степанакерта в Шуши, требуя открытия единственной дороги, соединяющей Арцах с Матерью-Арменией, и убрать азербайджанский КПП из Лачинского коридора.
В беседе с корреспондентом «Арцахпресс» член инициативной группы Давид Багирян сообщил, что наряду с петицией они начали и мирную акцию в начале дороги из Степанакерта в Шуши.
«Мы призвали всех наших соотечественников, политические и неполитические силы присоединиться к нашей акции. Азербайджан также нарушил 6-ой пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, незаконно установив с 23 апреля блокпост в Бердзорском коридоре, что является для нас принципиальной красной линией. Мы не отступим от этой красной линии, мы требуем, чтобы этот блокпост был демонтирован и убран. Дорога должна эксплуатироваться только под присмотром российских миротворцев, как это было до 12 декабря 2022 года. Сегодня мы все должны осознать, что Арцах под угрозой, и мы должны стремиться спасти нашу Родину. Приглашаем присоединиться к нам всех трезвомыслящих политических, неполитических, действующих и бывших властей. Наша цель – защитить Родину, потому что за нас это никто не сделает. Наша единственная надежда – это мы», - сказал Давид Багирян.
По его словам, акция бессрочная и будет продолжаться до тех пор, пока цель не будет достигнута. Участник акции Давид Каграманян сообщил нам, что каждый обязан присоединиться к акции, основная цель которой – добиться выполнения требования о соблюдении пунктов трехсторонней декларации от 9 ноября.
«Со дня после подписания трехстороннего соглашения оно нарушается. Сегодня, как говорится, нож дошел до костей. Мы требуем, чтобы дорога была открыта и функционировала, как прежде, чтобы наша связь с Матерью-Арменией была непрерывной, а на дороге находились только российские миротворцы. Будут предприняты конкретные действия для того, чтобы выйти из сложившейся ситуации», - сказал Давид Каграманян.