Պահանջել ու ստացել են 4154 գաղտնի ու հույժ գաղտնի փաստաթուղթ. առաջարկվում է 6 ամսով երկարաձգել 44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի գործունեությունը
02/05/2023 15:23
ԱԺ-ն քննարկում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծված ռազմական գործողությունների հանգամանքներն ուսումնասիրելու նպատակով ստեղծված քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը ևս վեց ամսով երկարաձգելու մասին հարցը:
Քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարեց, թե հանձնաժողովն աշխատանքների ընթացքում  պահանջել ու ստացել է 4154 գաղտնի ու  հույժ գաղտնի տեքստային ու գրաֆիկական փաստաթուղթ՝ 14 հազար էջից ավելի ծավալով:
«Դրանց մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը դեռ շարունակվում է: Որոշվել է հրավիրյալների ցանկը, որի հիման վրա հրավիրվել են ու շարունակում են հրավիրվել գործող ու  նախկին զինվորական ու քաղաքական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ», - ասաց նա:
Քոչարյանի խոսքով՝ հանձնաժողով են դիմել պատերազմի բազմաթիվ մասնակիցներ ու զոհվածների հարազատներ, որոնք անհատական կարգով հանձնաժողովին են ներկայացնում  բազմաթիվ տեղեկություններ ու տեսաձայնային նյութեր:
«Զրույցների ու լսումների ընթացքում ստացված տեղեկությունների արդյունքում անհրաժեշտություն է առաջանում լրացուցիչ ուսումնասիրման նպատակով դիմել համապատասխան կառույցներին ու ստանալ  փաստաթղթերի նոր քանակություններ: Հրավիրյալների լսումները շարունակելու ու փաստաթղթերի նոր ծավալը ուսումնասիրելու նպատակով  անհրաժեշտ է իրականացնել հանձնաժողովի աշխատանքների հաջորդ փուլը, որի համար խիստ անհրաժեշտ է հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը երկարացնել ևս վեց ամսով», - նշեց հանձնաժողովի նախագահը:

Срок деятельности следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны может быть продлен еще на 6 месяцев
02/05/2023 17:21
В парламенте Армении обсуждается вопрос продления срока деятельности следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны еще на 6 месяцев.
Председатель следственной комиссии Андраник Кочарян заявил, что комиссия в ходе работ потребовала и получила 4154 секретных, совершенно секретных текстовых и графических документа объемом в более чем 14 тысяч страниц.
«Их детальное изучение все еще продолжается. Составлен список лиц, которые должны быть приглашены в комиссию. На основании этого уже приглашены и будут приглашены бывшие и действующие высокопоставленные должностные лица», - сказал Кочарян.
По его словам, в комиссию обратились многочисленные участники войны и родственники погибших, которые в индивидуальном порядке предоставили данные о событиях, в том числе и аудио- и видеоматериалы.
«В результате проведенных слушаний, бесед возникла необходимость обратиться в соответствующие структуры для получения новых документов с целью дополнительного изучения. Для продолжения слушаний и изучения нового объема документов необходимо продлить срок деятельности комиссии еще на 6 месяцев», - сказал Андраник Кочарян.