Հոկտեմբերի 27-ի ու Մարտի 1-ի գործերի վերաբերյալ բովանդակային առումով ասելիք չունենք. ՀՀ գլխավոր դատախազ (Տեսանյութ)
03/05/2023 11:14
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Հոկտեմբերի 27-ի ու Մարտի 1-ի գործերի վերաբերյալ տվյալներ 2022 թվականի տարեկան հաղորդման  մեջ չի ներառել:
Նրա գնահատմամբ՝ բովանդակային առումով Ազգային ժողովին ու հասարակությանը դեռ ասելիք չունեն:
«Որոշակի քննչական գործողություններ երկու վարույթներով էլ կատարվում են: Մարտի 1-ի գործը, որը կազմված է մոտ 800 հատորից ու այս պահի դրությամբ գտնվում է 1 քննիչի վարույթում, յուրաքանչյուր շաբաթ առնվազն մեկ անգամ զեկուցվում է ինձ,  քանի որ վարույթներով կան ժամկետներ, ըստ ժամկետների հրատապության՝ այդ դրվագները քննարկվում են», - Ազգային ժողովում հայտարարեց գլխավոր դատախազը:
Նա գրություն է հասցեագրել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանին՝ խնդրելով դիտարկել  քննչական խումբ ձևավորելու հնարավորությունը:
«Այս ծավալի վարույթը մեկ քննիչի կողմից քննելն ուղղակի անիրատեսական է», - ընդգծեց Վարդապետյանը:
Նա կարծում է, որ 2023 թվականի հաղորդման մեջ 800 հատորի առանձին դրվագների վերաբերյալ հաշվետվություն կներկայացնեն:
Ինչ վերաբերում է Հոկտեմբերի 27-ի գործին՝ դատախազն ասաց, թե ինքը դեռ չի հասցրել անդրադառնալ դրան: «Այս 2 գործերից Մարտի 1-ն ինձ համար ամենաառաջնայինն  էր», - նշեց նա:

В содержательном плане нам пока нечего сказать о делах «1 марта» и «27 октября» – генпрокурор Армении
03/05/2023 12:16
Данные о делах «27 октября» и «1 марта» не включены в ежегодный доклад генпрокуратуры 2022 года, заявила сегодня в парламенте генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян.
По ее оценке, в содержательном плане им пока нечего сказать Национальному Собранию и обществу.
«По обеим производствам проводятся определенные следственные действия. Дело 1 марта состоит из 800 томов и на данный момент находится в производстве одного следователя. Каждую неделю, как минимум, один раз мне докладывают, отдельные эпизоды обсуждаются по срочности, в рамках установленных сроков», - заявила в парламенте генпрокурор.
Она направила письмо председателю Антикоррупционного комитета Сасуну Хачатряну с просьбой рассмотреть возможность формирования следственной группы.
«Расследование производства такого объема просто нереально со стороны одного следователя», - подчеркнула Вардапетян.
Она считает, что в сообщении 2023 года будут представлены отчет относительно отдельных эпизодов 800 томов дела 1 марта.
Что касается дела 27 октября, то генпрокурор сказала, что она пока не успела перейти к этому делу. «Из этих дел для меня первоочередным является дело 1 Марта», - отметила она.