Հայաստանում քաղբանտարկյալներ չկան. Աննա Վարդապետյան
«Մենք  ո՛չ ներպետական, ո՛չ միջազգային մակարդակում քաղբանտարկյալների առկայությունը հիմնավորող որևէ տվյալ չունենք ու, այս առումով բոլոր այն անձինք,  որոնք զբաղվել են քաղաքական գործունեությամբ, բայց մեղադրվում են, օրինակ, կոռուպցիոն հանցագործությունների մեջ, դա մեխանիկական հիմք չէ այդ անձանց  քաղաքական հետապնդման ենթարկելու մասին դատողություն անելու տեսանկյունից», - Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց Աննա Վարդապետյանը:
Նրա խոսքով՝ դատարան գնացած գործերի մեղադրանքներն առավելապես ֆինանսական ու կոռուպցիոն բնույթի հանցագործություններ են ու քաղաքական որևէ տարր չեն պարունակում:
«Մեր աշխատանքը դատախազությունում կառուցված է բացառապես փաստի վրա ու այսօր, եթե  նայեք դատարան գնացած գործերը, օրինակ՝  դրվագները, որոնք չեն ներառվել մեղադրանքի մեջ, կտեսնեք, որ կան գործեր, որոնցով մեղադրանքը, օրինակ, մինչև դատարան գնալը 80 տոկոսով փոփոխվել է ֆինանսական քննության, ու փաստաթղթահեն ուսումնասիրություն է իրականացվել, քննություն է իրականացվել։ Սա դատախազության հիմնական աշխատանքի  ձևաչափն է, ու կոռուպցիայի դեմ պայքարը մեզ համար առաջնահերթություն է», - նշեց դատախազը:
Աննա Վարդապետյանն ընդգծեց՝  Հայաստանում,  ցավոք սրտի,  կոռուպցիայի համակարգային բնույթը ենթադրել է նաև քաղաքական ու բարձր պաշտոններ՝ պետության հետ փոխկապակցված մեծ ընկերություններում, բայց դրդապատճառները ֆինանսական են ու կոռուպցիոն:

В Армении нет политзаключенных – Анна Вардапетян
«У нас ни на внутригосударственном, ни на международном уровне нет каких-либо данных, обосновывающих наличие политзаключенных. В данном плане все те лица, которые занимались политической деятельностью, но обвиняются, например, в коррупционных преступлениях, это не может служить механическим основанием для суждений, что этих лиц подвергают политическому преследованию», - заявила сегодня в парламенте генпрокурор.
По ее словам, обвинения по делам, направленным в суд, преимущественно касаются преступлений коррупционного и финансового характера и не содержат какого-либо политического элемента.
«Наша работа в прокуратуре строится исключительно на факте и сегодня, если посмотрите отправленные в суд дела, например, эпизоды, которые не включены в обвинение, то увидите, что есть дела, по которым на 80% следствие изменено на финансовое до того, как обвинение было направлено в суд, проведено расследование на основе документов. Это основной формат работы прокуратуры и борьба с коррупцией является для нас приоритетом», - сказала она.
Анна Вардапетян подчеркнула, что в Армении, к сожалению, системный характер коррупции предполагал также политические и высокие должности в взаимосвязанных с государством больших компаниях, однако мотивы финансовые и коррупционные.