Չավուշօղլուն հաստատել է, որ Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը Հայաստանի համար. պատճառը՝ «Նեմեսիս» գործողությանը նվիրված հուշակոթողն է
03/05/2023 12:23
Թուրքիան փակել է իր օդային տարածքը հայկական ավիաընկերությունների ինքնաթիռների համար, որոնք թռչում են երրորդ երկրներ։ Այս մասին NTV հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
«Մենք փակել ենք Հայաստանի համար օդային տարածքը՝ երրորդ երկրներ թռիչքների համար։ Անհրաժեշտության դեպքում մենք ինքնաթիռներ կթողնենք մեր երկիր, բայց օդանավերին և մասնավոր ինքնաթիռներին թույլ չենք տա թռչել մեր տարածքով, քանի դեռ սադրանքները շարունակվում են։ Եթե նրանք չդադարեցնեն դրանք, մենք այլ միջոցների կգնանք», - ասել է նա։
Չավուշօղլուն նշել է, որ խոսքը Երևանի կենտրոնում` Օղակաձև զբոսայգում «Նեմեսիս» գործողության հերոսների հիշատակը հավերժացնող աղբյուր–հուշակոթողի տեղադրման մասին է։

Чавушоглу подтвердил, что Турция закрыла свое воздушное пространство для Армении - причина в памятнике героям операции «Немезис»
03/05/2023 12:16
Турция закрыла свое воздушное пространство для самолетов армянских авиакомпаний, совершающих рейсы в третьи страны. Об этом заявил в среду глава турецкого МИД Мевлют Чавушоглу в эфире телеканала NTV.
«Мы закрыли воздушное пространство для Армении для рейсов в третьи страны. Мы будем пускать самолеты в нашу страну при необходимости, но пролет лайнеров и частных джетов через наше пространство не позволим, пока продолжаются провокации. Если они не прекратят их, то мы пойдем на другие меры», - сказал он.
ПО словам Чавушоглу, речь идет об открытии в Ереване памятника героям операции «Немезис», осуществившим акты возмездия в отношении организаторов Геноцида армян 1915 года.