44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը 6 ամսով երկարաձգվեց
03/05/2023 10:27
44-օրյա պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի գործունեության ժամկետը 6 ամսով երկարաձգվեց:
Նախագիծը քվեարկությամբ ընդունվեց՝ ստանալով 59 կողմ, 29 դեմ, 1 ձեռնպահ ձայն:
Երեկ քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը հայտարարել էր, թե հանձնաժողովն աշխատանքների ընթացքում  պահանջել ու ստացել է 4154 գաղտնի ու  հույժ գաղտնի տեքստային ու գրաֆիկական փաստաթուղթ՝ 14 հազար էջից ավելի ծավալով:
«Դրանց մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը դեռ շարունակվում է: Որոշվել է հրավիրյալների ցանկը, որի հիման վրա հրավիրվել են ու շարունակում են հրավիրվել գործող ու  նախկին զինվորական ու քաղաքական բարձրաստիճան պաշտոնյաներ», - ասել էր նա:

Срок деятельности следственной комиссии по изучению обстоятельств 44-дневной войны продлен на 6 месяцев
03/05/2023 11:36
Срок деятельности следственной комиссии НС по изучению обстоятельств 44-дневной войны продлен еще на 6 месяцев.
Проект принят 59 голосами «за», 29 «против», 1 «воздержался».
Накануне председатель следственной комиссии Андраник Кочарян заявил, что что комиссия в ходе работ потребовала и получила 4154 секретных, совершенно секретных текстовых и графических документа объемом в более чем 14 тысяч страниц.
«Их детальное изучение все еще продолжается. Составлен список лиц, которые должны быть приглашены в комиссию. На основании этого уже приглашены и будут приглашены бывшие и действующие высокопоставленные должностные лица», - сказал Кочарян.