Արցախի ԱԳ նախարարն ու Ֆրանսիայի Օ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահը ստորագրել են միջազգային հանրությանն ուղղված համատեղ հայտարարություն՝ ի սատարումն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանը մայիսի 2-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչությունում ընդունել է Ֆրանսիայի Օ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահ Գզավիե Բերտրանի գլխավորած պատվիրակությանը։
Կողմերն անդրադարձել են հետպատերազմական Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից օրեր առաջ ապօրինի անցակետի տեղադրմանը։ Քննարկվել են նաև փոխգործակցության ընդլայնմանն ու հումանիտար ծրագրերին առնչվող հարցեր։
Հանդիպման ավարտին Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Սերգեյ Ղազարյանը և Օ-դը-Ֆրանս շրջանի նախագահ Գզավիե Բերտրանն, ի նշան փոխադարձ հարգանքի ու բարեկամության, ստորագրել են միջազգային հանրությանն ուղղված համատեղ հայտարարություն՝ ի սատարումն Արցախի ժողովրդի կողմից իր հիմնարար իրավունքների, մասնավորապես, ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման։
Արցախյան կողմից հանդիպմանը ներկա էին ԱԳ նախարարի տեղակալ Ֆելիքս Խաչատրյանը, Ֆրանսիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը։
Նույն օրը Գզավիե Բերտրանը հանդիպել է 44-օրյա պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված և Հայաստանի Հանրապետությունում բնակություն հաստատած մի խումբ արցախցիների հետ։

Глава МИД Арцаха и председатель Совета региона О-де-Франс Франции подписали совместное заявление
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян 2 мая принял в Постоянном представительстве Республики Арцах в Республике Армения делегацию, возглавляемую главой региона О-де -Франс Франции Ксавье Бертраном, сообщает пресс-служба МИД Арцаха.
Стороны коснулись поствоенной ситуации, сложившейся вокруг Арцаха, установки Азербайджаном незаконного пропускного пункта в Лачинском коридоре. Были обсуждены также вопросы, связанные с расширением сотрудничества и гуманитарными программами.
В конце встречи министр иностранных дел РА Сергей Газарян и глава региона О-де -Франс Ксавье Бертран в знак взаимного уважения и дружбы подписали совместное заявление, адресованное международному сообществу, в поддержку полноценной реализации народом Арцаха своих основных прав, в частности, права на самоопределение.
С арцахской стороны на встрече присутствовали замминистра иностранных дел Феликс Хачатрян, Постоянный представитель Арцаха во Франции Ованнес Геворкян.
В тот же день Ксавье Бертран встретился с группой арцахцев, насильственно перемещенных и обосновавшихся в Республике Армения вследствие 44-дневной войны.