«Այո՛, սեղանին կա փաստաթուղթ». Փաշինյանն ասաց, թե ինչ է քննարկվում Վաշինգտոնում
Վաշինգտոնում քննարկվում է ճիշտ այն, ինչը որ ես այս ամբիոնից ներկայացրել եմ, խորհրդարանում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Այո, սեղանին կա փաստաթուղթ, և դա այն փաստաթուղթն է, որն առաջարկեցի, որ տիկին Խամոյանը գա և ծանոթանա։ Այդ փաստաթղթի մեջ ոչ մի նորություն չեք գտնի, որովհետև այս փաստաթղթի մասին ասել եմ այս ամբիոնից՝ հրապարակային։ Որևէ պոզիտիվ կամ նեգատիվ մեկնաբանություն ազդելու է բանակցությունների ընթացքի վրա։ Եկեք որևէ բան չասեմ» , - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե բանակցող խմբին ինչ է հանձնարարել․
«Ասել եմ՝ հիշեք, այն թուղթը, որը բանակցում եք, ես եմ ստորագրելու։ Բանակցեք ազատ, մեր քաղաքական ուղեգծի շրջանակներում և մեր հրապարակային արտահայտված կարծիքների շրջանակներում»։
Հարցին՝ ում որոշմամբ է ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը մասնակցում Վաշինգտոնում ընթացող հայ-ադրբեջանական բանակցություններին, Փաշինյանը պատասխանեց․ «Ռուբեն Ռուբինյանը գնացել է իմ քաղաքական որոշմամբ»։

«Да на столе переговоров есть документ»: Пашинян – о переговорах в Вашингтоне
В Вашингтоне обсуждается то, что я представлял с этой трибуны, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
«Да, на столе есть документ, и этот тот документ, с которым я предложил госпоже Хамоян прийти и ознакомиться. В этом документе вы не найдете ничего нового, потому что об этом документе я говорил с этой трибуны – публично. Поскольку сейчас идут переговоры, любой позитивный или негативный комментарий повлияет на ход переговоров. Давайте я не буду ничего говорить», - сказал Никол Пашинян.
Он отметил, какие поручения дал команде переговорщиков:
«Я сказал, помните, документ, вокруг которого вы ведете переговоры, подписывать мне. Ведите переговоры свободно, в рамках нашего политического курса и в рамках наших публично выраженных мнений».
На вопрос, по чьему решению вице-спикер парламента Рубен Рубинян участвует в армяно-азербайджанских переговорах в Вашингтоне, Пашинян ответил: «Рубен Рубинян поехал в соответствии с моим политическим решением».