Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև չլուծված խնդիրներն առայժմ շատ են. Ալեն Սիմոնյան (Տեսանյութ)
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում Անկարայում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահը ելույթ է ունեցել վեհաժողովի 30-ամյակին նվիրված խորհրդարանների նախագահների գագաթնաժողովում:
«Երեկ Բելգրադում ողբերգություն է տեղի ունեցել, ցավակցում եմ իմ սերբ գործընկերոջը եւ կրկին զորակցություն եմ հայտնում Թուրքիայի կառավարությանն ու ժողովրդին փետրվարի 6-ի ավերիչ երկրաշարժի ժամանակ տասնյակ հազարավոր մարդկային կորուստների համար: Հայաստանում շատ լավ գիտեն, թե ինչ է երկրաշարժը, եւ մեր երկիրն առաջինների շարքում արձագանքեց արհավիրքին՝ մարդասիրական օգնություն ու փրկարարական խումբ ուղարկելով աղետի գոտի: Չափազանց դրական է, որ մարդասիրական բեռը Հայաստանից Թուրքիա անցավ ցամաքային սահմանով՝ մինչ այդ 30 տարի փակ Մարգարայի կամուրջով», - ասել է Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ նախորդ տարվանից Հայաստանը եւ Թուրքիան հարաբերությունների կարգավորման գործընթաց են սկսել, որի շրջանակում հաջողվել է արձանագրել որոշակի ձեռքբերումներ, բայց եւ չլուծված խնդիրներն առայժմ շատ են:
«Հույս ունենք, որ մոտ ապագայում ցամաքային սահմանով հնարավոր կլինի ոչ միայն մարդասիրական բեռներ անցկացնել, այլև այն բացել միջազգային երթեւեկության, առեւտրի համար»,- նշել է ԱԺ նախագահը։

Между Арменией и Турцией остается еще много нерешенных вопросов – Ален Симонян
Делегация, возглавляемая председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном, находится в Анкаре в рамках Парламентской ассамблеи Черноморского экономического сотрудничества (ПАЧЭС).
Спикер парламента Армении выступил на саммите спикеров парламентов, посвященном 30-летию Ассамблеи.
«Вчера в Белграде произошла трагедия, я выражаю соболезнования моему сербскому коллеге и еще раз выражаю свою поддержку правительству и народу Турции в связи с потерей десятков тысяч людей во время разрушительного землетрясения 6 февраля. Армения прекрасно знает, что такое землетрясение, и наша страна одной из первых отреагировала на стихийное бедствие, направив гуманитарную помощь и спасательную группу в зону бедствия. Весьма позитивно, что гуманитарный груз пересек сухопутную границу из Армении в Турцию по мосту Маргара, который был закрыт 30 лет», - заявил Ален Симонян.
Он отметил, что с прошлого года Армения и Турция начали процесс нормализации отношений, в рамках которого зафиксированы определенные достижения, но остается еще много нерешенных вопросов.
«Надеемся, что в ближайшее время через сухопутную границу можно будет не только провозить гуманитарные грузы, но и открыть ее для международного сообщения и торговли», - отметил председатель НС.