Արցախից «ձեռքերը լվանալու» գործընթացը սկսված է
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը երեկ հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է հաստատի, որ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունի՝ հայտարարելով, որ «Ղարաբաղն Ադրբեջանի մաս է»:
Ադրբեջանագետ Գառնիկ Դավթյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ դա նորություն չպետք է լինի մեզ համար. «Տեսեք, ընդհանուր տխրահռչակ «խաղաղության պայմանագրի» կոնտեքստի մշակումը և դրանից առաջացող գործընթացները ակնհայտորեն ցույց են տալիս, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների միջև կա ընդհանուր համաձայնություն՝ Արցախը Ադրբեջանի կազմում թողնելու: Դրա վառ վկայությունը մինչև վաշինգտոնյան հանդիպումը վերջին ամիսների ընթացքում բարձր մակարդակներում ՔՊ-ական  պատգամավորների կողմից հնչեցված հակաարցախյան հայտարարություններն են: Եվ դրանով պարզ էր, որ Արցախից «ձեռքերը լվանալու» գործընթացը սկսված է»:
Նրա խոսքով՝ որպեսզի այդ ամենը լեգիտիմացվեր, հարկավոր էր պաշտոնական դիրքորոշում հայտնել միջազգային հանրության մոտ, որ վերջիններս գտնում են, որ Արցախի մասով Հայաստանն այլևս որևէ պատասխանատվություն չունի:
«Եվ դրա համար «լավագույն» տարբերակը Արցախի և Ադրբեջանի միջև ուղիղ կապն է կամ ուղիղ բանակցություններն են, այսպես ասած: Վաշինգտոնի հանդիպումից առաջ էլ Ալիևը բազմիցս խոսել է, որ պետք է Հայաստանը ճանաչի ոչ միայն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, այլև հրաժարվի Արցախից, քանի որ համարում են, որ այնտեղի քաղաքացիները Ադրբեջանի քաղաքացիներ են», - ասաց Դավթյանը։
Նրա խոսքով, ըստ փորձագիտական դաշտի քննարկումների՝ կա փաստաթուղթ, որում առկա է մի կետ, որով Հայաստանն արդեն իսկ համաձայնություն տվել է Արցախը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելուն:
«Ուղղակի Ալիևի հայտարարությունն ավելի շատ քաղաքական դաշտում և Կովկասում հասարակություններին մեսիջ ուղարկելն էր: Եվ կարելի է ասել, որ եթե Հայաստանում այդ թեմայով քաղաքական հարթակներում բանավեճ լինի, դա հնարավորություն կտա, որ այդ կետը անկաշկանդ և առանց վախենալու լինի սպասվելիք ստորագրվող փաստաթղթում», - նշեց Դավթյանը:
Ըստ ադրբեջանագետի, չնայած որ Հայաստանն արդեն իսկ ճանաչել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց որպեսզի հետագայում չփոխի իր դիրքորոշումը, Ադրբեջանն իրեն ապահովագրում է. «Շատ հավանական է, որ փորձում է Հայաստանից կորզի այն բառակապակցությունը, որով Հայաստանի կառավարությունը կհայտարարի, որ Արցախը տեսնում է Ադրբեջանի կազմում: Որպեսզի հետագայում դա լինի ալիբի Ադրբեջանի ձեռքում»:
Դավթյանը դժվարանում է ասել, թե արդյոք վաշինգտոնյան այս հանդիպումից հետո այդ փաստաթուղթը կստորագրվի. «Հնարավոր է համաձայնության մի փաստաթուղթ լինի, որտեղ ընդհանուր դրույթներ կլինեն, բոլորիս արդեն հայտնի ձևակերպումներով՝ տարածքային ամբողջականություն, փախստականների վերադարձ և այլն, որոնց վերաբերյալ արդեն տարուց ավել է մեր քաղաքական դաշտում քննարկումներ կան: Դրանով մեկ քայլով կմոտենան այդ «խաղաղության պայմանագրին»: Միանշանակ է, որ որևէ փաստաթուղթ կստորագրվի, սակայն այլ հարց է, թե այն ինչքանով կբխի Հայաստանի շահերից և հնարավորություն կտա Արցախում ապրող մեր հայրենակիցներին ունենալ ապագա»:
Նա նաև նշեց, որ միջազգային հարաբերություններում անընդունելի է մի երկրի միջոցով մի քանի անգամ խաղաղության հասնելու համաձայնագիր ստորագրել, սակայն հետագայում գնալ այլ երկիր բանակցությունների. «Խոսքը Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնության մասին է: Իսկ այսօր գնացել են արևմուտք՝ ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրելու: Այստեղ կարող է շատ լուրջ հակասություններ առաջանալ հայ-ռուսական հարաբերություններում: Բոլորիս համար էլ պարզ է, որ այսօրվա իշխանությունների և ՌԴ-ի իշխանության  հարաբերություններն այդքան էլ լավը չեն և կարող ենք ակնկալել, որ այս հանգամանքով պայմանավորված ապագայում կլինեն ինչպես քաղաքական լուրջ անհամաձայնություններ ՌԴ-ի հետ, այնպես էլ տնտեսական և այլ հարթակներում ճգնաժամեր»:

Начат процесс «умывания рук» от Арцаха
Президент Азербайджана Ильхам Алиев вчера заявил, что в Армении должны подтвердить, отсутствие территориальных претензий к Баку, заявив, что «Карабах является частью Азербайджана».
Эксперт по вопросам Азербайджана Гарник Давтян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что это не должно быть новостью для нас: «Смотрите, разработка общего контекста печально известного ″мирного договора″ и вытекающие из этого процессы очевидно  демонстрируют, что между властями Армении и Азербайджана есть общее согласие – оставить Арцах в составе Азербайджана. Ярким свидетельством этого являются антиарцахские заявления, озвучиваемые на высоких уровнях депутатами «Гражданского договора» в течение последних месяцев до вашингтонской встречи. Тем самым было ясно, что процесс ″умывания рук″ от Арцаха начат».
По его словам, чтобы легитимизировать все это, перед международным сообществом нужно было выразить официальную позицию, что последние считают, что у Армении больше нет каких-либо обязательств по части Арцаха.
«И ″лучшим″ вариантом этого была прямая связь между Арцахом и Азербайджаном или так называемые прямые переговоры. Перед встречей в Вашингтоне Алиев неоднократно заявлял, что Армения должна признать не только территориальную целостность Азербайджана, но и отказаться от Арцаха, поскольку они считают, что живущие там граждане – граждане Азербайджана», - сказал Гарник Давтян.
Он отметил, что согласно обсуждениям в экспертном сообществе, есть документ, в котором содержится пункт, которым Армения уже дала согласие на признание Арцаха в составе Азербайджана.
«Просто заявление Азербайджана находится больше в политическом поле и является месседжем обществам Кавказа. И можно сказать, что если в Армении начнутся дискуссии по этой теме на политических площадках, то это позволит, чтобы этот пункт беспрепятственно и без страха оказался в предстоящем подписываемом документе», - отметил Давтян.
По словам эксперта, несмотря на то что Армения уже признала территориальную целостность Азербайджана, Азербайджан, тем не менее, страхует себя, чтобы в дальнейшем она не изменила позицию: «Вполне вероятно, что он пытается выудить из Армении то словосочетание, которым правительство Армении объявит, что видит Арцах в составе Азербайджана. Чтобы в дальнейшем это было алиби в руках Азербайджана».
Эксперт затрудняется сказать, будет ли после этой вашингтонской встречи подписан документ: «Возможно, будет какой-то согласованный документ, в который войдут общие положения, со всеми уже известными нам формулировками – территориальная целостность, возвращение беженцев и т.д., которые уже больше года есть обсуждаются в нашем политическом поле. Тем самым этот ″мирный договор″ приблизится на один шаг. Однозначно, что будет подписан какой-то документ, но другой вопрос, насколько он будет исходить из интересов Армении и предоставит живущим в Арцахе нашим соотечественникам возможность иметь будущее».
Гарник Давтян также отметил, что в международных отношениях неприемлемо при посредничестве одной страны несколько раз подписывать соглашение о достижении мира, а в дальнейшем идти на переговоры с другой страной. «Речь идет о достигнутом при посредничестве России соглашении. А сегодня побежали на запад, чтобы подписать какой-то документ. Здесь могут возникнуть очень серьезные противоречия в армяно-российских отношениях. Для всех нас ясно, что отношения между сегодняшними властями и властями РФ не очень хорошие и можно ожидать, что в будущем возникнут как серьезные политические разногласия с РФ, так и экономические проблемы и кризисы на других площадках», - сказал эксперт.