Հայաստանն ու Սերբիան շարունակաբար զարգացնելու են փոխգործակցությունը խորհրդարանական հարթակներում. Ալեն Սիմոնյանն Անկարայում հանդիպել է Սերբիայի խորհրդարանի նախագահին
Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մայիսի 4-ին Անկարայում հանդիպել է Սերբիայի խորհրդարանի նախագահ Վլադիմիր Օրլիչին:
Ալեն Սիմոնյանը ցավակցել է գործընկերոջը երեկ Բելգրադում տեղի ունեցած բազմաթիվ երիտասարդ կյանքեր խլած ողբերգական միջադեպի համար:
Կողմերն արձանագրել են Հայաստանի եւ Սերբիայի ջերմ բարեկամական հարաբերությունները` կարեւորելով բոլոր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության շարունակական եւ արդյունավետ զարգացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության անհրաժեշտությունը` նշելով օրենսդիր մարմինների միջեւ ակտիվ երկխոսությունը եւ բարեկամական խմբերի դերը:
Գործընկերները գոհունակություն են հայտնել միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցության համար: «Ես հավատում եմ, որ նման հարթակներում մեր պատվիրակությունների արդյունավետ փոխգործակցությունը թույլ կտա մեզ բոլորիս լուծումներ գտնել մեզ համար բարդ հարցերի վերաբերյալ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Սերբ գործընկերը երախտագիտություն է հայտնել Հայաստանից մինչ օրս ստացած դրական արձագանքների եւ առարկայական գործընկերային հարաբերություններ պահպանելու համար, որը դրսեւորվել է ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով:
Կողմերը քննարկել են մեր տարածաշրջանի անվտանգության հարցերին վերաբերող մանրամասներ: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական ռազմատենչ հռետորաբանության եւ մաքսիմալիստական դիրքորոշման, ինչպես նաեւ Հայաստանի ինքնիշխանության եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի դեմ շարունակվող ագրեսիվ գործողությունները: Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է հետպատերազմյան իրավիճակի ժամանակագրությունը՝ շեշտելով, որ տարածաշրջանում խիստ անկայուն իրավիճակի համատեքստում կարեւոր է ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության դերը:
Ալեն Սիմոնյանը վերահաստատել է Հայաստանի մոտեցումները Կոսովոյի կարգավիճակի վերաբերյալ:
Սերբ գործընկերը նշել է, որ խաղաղությունն իրենց երկրի համար կարեւոր արժեք է, եւ ամենօրյա բանաձեւ են դարձել խաղաղության պահպանման համար ծախսվող էներգիան եւ ներդրվող ջանքերը: Նա նշել է, որ խաղաղասիրությունն այն գլխավոր նախադրյալն է, որը բնորոշում է Հայաստանին եւ Սերբիային, ինչի հիմքով էլ պետք է շարունակել համագործակցությունը:

Армения и Сербия будут последовательно развивать взаимодействие на парламентских площадках: Ален Симонян встретился в Анкере со спикером парламента Сербии
04/05/2023 14:41
Председатель Национального Собрания Ален Симонян в рамках ПАЧЭС встретился в Анкаре со спикером парламента Сербии Владимиром Орличем, сообщает пресс-служба парламента Армении.
Глава армянского парламента выразил коллеге соболезнования в связи с трагическим инцидентом, унесшим вчера в Белграде много молодых жизней.
Стороны констатировали теплые дружественные отношения между Арменией и Сербией, подчеркнув последовательное и эффективное развитие двустороннего сотрудничества во всех сферах.
Спикер парламента особо выделил необходимость двустороннего межпарламентского сотрудничества, отметив активный диалог между законодательными органами и роль групп дружбы.
Партнеры выразили удовлетворение сотрудничеством в рамках международных организаций. «Верю, что эффективное взаимодействие наших делегаций на таких площадках позволит всем нам найти решения сложных для нас вопросов», - отметил Ален Симонян.
Сербский коллега выразил признательность за позитивные отклики из Армении и сохранение дельных партнерских отношений, проявляющиеся как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Стороны детально обсудили вопросы безопасности нашего региона. Спикер НС представил последовательную воинственную риторику и максималистскую позицию азербайджанских властей, а также продолжающиеся агрессивные действия против суверенитета Армении и проживающих в Нагорном Карабахе армян. Ален Симонян представил хронологию послевоенной ситуации, подчеркнув, что роль гражданской наблюдательной миссии ЕС важна в контексте весьма нестабильной ситуации в регионе.
Ален Симонян подтвердил подходы Армении к статусу Косово.
Владимир Орлич отметил, что для их страны мир является важной ценностью, а затрачиваемая энергия и вкладываемые в поддержание мира усилия стали повседневной формулой. Он подчеркнул, что характеризующая Армению и Сербию основная предпосылка – миролюбие, на основе которого и следует продолжать сотрудничество.