Հոգևոր Հայաստանը պետք է հաղթի «Նոր Հայաստանին»․ սա պետք է լինի հայ ժողովրդի նշանաբանը. Բագրատ Սրբազան
Տավուշի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանի գնահատմամբ՝ այսօր մեր կյանքում միմյանց հանդեպ ամենամեծ խնդիրն անվստահությունն է՝ բոլոր առումներով, ընդհուպ՝ մինչև ընտանիք:
«Բոլորի մասին է խոսքը, բնականաբար, առաջին հերթին նրանց, ովքեր պատասխանատուն են մեր կյանքի՝ լինի քաղաքական, վարչական իմաստով, բոլոր առումներով։ Յուրաքանչյուր մարդ մեր կյանքում այս կամ այն պատճառով մեղքի ծանրության տակ է գտնվում, անկախ նրանից՝ որքան կզգա դա։ Մեղքի մեջ գտնվող ժողովուրդը չի կարող ունենալ շեն երկիր։ Ասում է Տեր Աստված՝ քո երկիրը լքված ու ավերակ կլինի, եթե դու չկարողանաս հրաժարվել առաջին հերթին ինքնաարդարացումից, գործածի համար պատասխան տալու քաջություն ունենաս», - «Բեկում. 2018-2023թթ. Հայաստանը ջրբաժանի առաջ» համաերիտասարդական ֆորումի ժամանակ ասաց նա:
«Անընդհատ խոսել ենք քաղաքացի պատրաստելու մասին, բայց ո՞վ է խոսել մարդ պատրաստելու, ինքնություն պատրաստելու, ինքնության հետ հաշտ լինելու մասին, և, ամենակարևորը, քաղաքացիական հասարակություն պատրաստելուց առաջ բարոյական հասարակություն պետք է ունենալ։ Խնդիր է, որ քեզ ներկայացնողը, քո կառավարիչը ո՛չ ամոթ, ո՛չ վախ, ո՛չ բարոյականություն ունի։ Մեր այսօրվա կյանքը գողացված ուրախության, գողացված պատվի ժամանակաշրջան է, և մենք կոչված ենք վերականգնելու այն։ Տաճարը պետք է հաղթի փողոցին, այսինքն՝ դրանք այն բարքերն են, որոնք կան մեզանում», - հայտարարեց Տավուշի թեմի առաջնորդը:
Բագրատ Սրբազանի խոսքով՝ հոգևոր Հայաստանը պետք է հաղթի «Նոր Հայաստանին»․ սա պետք է լինի հայ ժողովրդի նշանաբանը։

Духовная Армения должна победить «Новую Армению»: это должно быть девизом армянского народа – епископ Баграт Галстанян
Глава Тавушской епархии Армянской Апостольской церкви, епископ Баграт Галстанян считает, что сегодня самой большой проблемой в нашей жизни является недоверие друг к другу, во всех смыслах, вплоть до семьи.
«Речь идет о всех нас, и в первую очередь о тех, кто несет ответственность за нашу жизнь, будь то в политическом или административном плане. Любой человек в жизни по той или иной причине находится под тяжестью вины, независимо от того, насколько чувствует это. Находящийся в грехе народ не может иметь благополучную страну. Господь Бог говорит, твоя страна будет покинута и опустошена, если ты не сможешь отказаться прежде всего от самообольщения, иметь смелость отвечать за содеянное», - заявил он сегодня в ходе всемолодежного форума «Перелом: 2018-2023 гг. Армения на водоразделе».
«Мы постоянно говорили о воспитании гражданина, но кто говорил о воспитании человека, о формировании идентичности, о жизни в согласии с собой, и самое важное, что прежде чем формировать гражданское общество, нужно иметь нравственное общество? Когда лицо, представляющее тебя, твой управляющий не имеет ни стыда, ни страха, ни нравственности – это проблема. Наша сегодняшняя жизнь – это период украденной радости, украденной чести, и мы призваны восстановить ее. Храм должен победить улицу, то есть, это те нравы, которые царят в нашем обществе», - заявил глава Тавушской епархии ААЦ.
По словам епископа Галстяна, духовная Армения должна победить «Новую Армению»: это должно быть девизом армянского народа.