Բավականին ակտիվ շրջանառվում է միջանցքի թեման և Ադրբեջանը չի էլ փորձում թաքցնել, որ դրան հասնելու է ամեն գնով. Աբրահամյան
08/05/2023 16:05
Փաստացի այսօր ունենք մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանը Հայաստանի գլխին իջեցրել է մաքսիմալիստական օրակարգ, որը ենթադրում է ոչ միայն Արցախի հանձնումն Ադրբեջանին, այլև ՀՀ-ի նկատմամբ պահանջներ կան, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Առաջին հերթին՝ Ադրբեջանի օկուպացրած տարածքների լեգիտիմացմանը, կան նաև նոր տարածքային պահանջներ, որոնք չեն սահմանափակվում բացառապես այդ 8 գյուղերով։ Վերջին օրերին բավականին ակտիվ շրջանառվում է նաև միջանցքի թեման և Ադրբեջանն, ըստ էության, չի էլ փորձում թաքցնել, որ դրան հասնելու է ամեն գնով», - ասաց պատգամավորը։
Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող բոլոր պահանջների աճը, ըստ պատգամավորի, ցույց է տալիս արտաքին քաղաքականության այն տապալումները, որոնք ունեցել է ՀՀ իշխանությունը։
«Առաջիկայում, ցավոք, մեզ սպասվում են նոր, ծանր իրադարձություններ և, ցավալիորեն պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանի այս իշխանությունն իր քայլերով առավել բարենպաստ դաշտ է ձևավորում ադրբեջանական նոր ագրեսիայի համար», - նշեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Довольно активно обсуждается тема коридора и Азербайджан даже не пытается скрывать, что добьется этого любой ценой – Тигран Абрамян
08/05/2023 18:06
Сегодня фактически мы имеем ситуацию, когда Азербайджан навязал Армении максималистскую повестку дня, которая подразумевает не только сдачу Арцаха Азербайджану, но и требования к территории Республики Армения, заявил в беседе с журналистами секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«В первую очередь, легитимации оккупированных Азербайджаном территорий, есть также новые территориальные требования, которые не ограничиваются этими 8 селами. В последние дни довольно активно обсуждается также тема коридора, и Азербайджан, по сути, не пытается срывать, что намерен добиться этого любой ценой», - сказал депутат.
По словам депутата, рост требований Азербайджана демонстрирует те провалы внешней политики, которые имели власти Армении.
«К сожаление, в в дальнейшем нас ожидают новые, тяжелые события и нужно констатировать, что власти Армении своими шагами формируют наиболее благоприятное поле для новой азербайджанской агрессии», - отметил Тигран Абрамян.