Ռուսաստանը շատ լրջորեն է վերաբերվում այն ​​ամենին, ինչ կատարվում է Հայաստանում. Սերգեյ Կոպիրկին
Ռուսաստանը շատ լրջորեն է վերաբերվում այն ​​ամենին, ինչ կատարվում է Հայաստանում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«ՌԴ-ն գործադրում է հնարավոր բոլոր ջանքերը՝ խաղաղության, անվտանգության և զարգացման դարաշրջան ստեղծելու համար»,- նշեց նա:
Դեսպանի խոսքով՝ Մոսկվան աջակցում է այն ջանքերին, որոնք, իսկապես, նպաստում են Հարավային Կովկասում  խաղաղության և հանգստության հաստատմանը։
«Մեր կարծիքով՝ այսօր այս ջանքերը պետք է նպաստեն եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացմանը, որոնք արձանագրված են մեր ղեկավարների հայտնի հայտարարություններում։ Սա Ռուսաստանի սկզբունքային և հայեցակարգային դիրքորոշումն է ու այդ հիմքի վրա է, որ աշխատանքներ են տարվում, ակտիվ ջանքեր են գործադրվում՝ գործընթացն առաջ մղելու համար», - ասաց Կոպիրկինը:
Նա նշեց, թե ռուսական կողմը մշտապես կապի մեջ է կողմերի հետ՝ ակտիվորեն առաջ տանելով խաղաղության օրակարգը, տրամադրելով միջնորդական ծառայություններ։

Россия очень серьезно относится ко всему, что происходит в Армении – Сергей Копыркин
Россия очень серьезно относится ко всему, что происходит в Армении, заявил сегодня Чрезвычайный и Полномочный посол Российской Федерации в Республике Армения Сергей Копыркин в беседе с журналистами в Парке Победы.
«РФ предпринимает все возможные усилия, чтобы наступила эпоха мира, безопасности и развития», - отметил он.
По словам посла, Москва поддерживает те усилия, которые реально способствуют установлению мира и спокойствия на Южном Кавказе.
«На наш взгляд, сегодня эти усилия должны способствовать реализации трехсторонних договоренностей, которые зафиксированы в известных заявлениях наших лидеров. Это принципиальная и концептуальная позиция России, и именно на этой основе ведется работа, предпринимаются активные усилия для продвижения процесса», - сказал Копыркин.
Он отметил, что российская сторона постоянно находится в контакте со сторонами, активно продвигая мирную повестку, оказывает посреднические услуги.