«Ժողովուրդ». Փաշինյանը կրում է թանկարժեք ժամացույց՝ AWI ապրանքանիշից, սակայն չի հայտարարագրել
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ՀՀ պետական պաշտոնյաների, մասնավորապես՝ ՀՀ վարչապետի, փոխվարչապետի, նախարարների անունից դիմումներ են ուղարկվել Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով, քանի որ նրանց կողմից ներկայացված տարեկան հայտարարագրերում լուրջ խախտումներ են հայտնաբերվել:
Հանձնաժողովը պարզաբանումներ է պահանջել պաշտոնյաների հայտարարագրերում առկա անճշտությունների մասով, և հիմա սկսել է գնահատել պաշտոնյաների ներկայացրած պարզաբանումները:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2022 թվականի նոյեմբերի 22-ին «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը դիմում է ներկայացրել ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայություն, որպեսզի նրանց օպերատիվ հետախուզական խումբը ստուգի բոլոր պետական պաշտոնյաների գույքը և պարզի՝ օրինակ՝ նրանք ունեն արդյոք բիզնես, անշարժ կամ շարժական գույք, որը չեն հայտարարագրել, կամ արդյոք վարում են մի մեքենա, որը հայտարարագրում ներկայացված չէ: Եվ, ահա, ԱԱԾ-ի հետ համատեղ աշխատանքի ընթացքում բացահայտված անճշտություններն ու թաքցված նվերները դարձել են խնդիր պետական մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար: Իհարկե, նրանք ինչ-ինչ բացատրություններ տվել են, բայց թե որքանով են հիմնավոր բացատրությունները, ցույց կտա ժամանակը:
Իսկ ի՞նչ բնույթի խախտումների մասին է խոսքը: «Ժողովուրդ» օրաթերթին հասած տեղեկությունների համաձայն՝ օրինակ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ներկայացրած դիմումի մեջ առկա պարզաբանումներից մեկը վերաբերում է նրա ձեռքի ժամացույցին: Նա կրում է թանկարժեք ժամացույց՝ AWI ապրանքանիշից, սակայն չի հայտարարագրել: Հավելենք, որ վարչապետը ստանում է 1 մլն 580 հազար դրամ: Նա հագնում է թանկարժեք կոստյումներ, նրա կինը կրում է թանկարժեք զարդեր, սակայն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը մի AWI ժամացույցն է մատնանշել միայն»։

«Жоховурд»: Пашинян носит дорогие часы от AWI, но не задекларировал их
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что должностные лица Армении, в частности премьер-министр, вице-премьер, министры направили заявления в Комиссию по предотвращению коррупции, поскольку в представленных ими декларациях были выявлены некоторые нарушения.
Комиссия потребовала разъяснения по части неточностей в декларациях должностных лиц и сейчас начала изучение представленных разъяснений.
Напомним, еще 22 ноября 2022 года издание писало, что Комиссия по предотвращению коррупции обратилась в Службу национальной безопасности, чтобы их оперативно-розыскная группа проверила происхождение имущества должностных лиц и выяснила, например, есть ли у них бизнес, движимое или недвижимое имущество, которое не задекларировано, или водят ли они машины, которые не представлены в декларации. И вот, выявленные в результате совместной работы с СНБ неточности и сокрытые подарки стали проблемой для ряда высокопоставленных чиновников. Конечно, они представили какие-то объяснения, но насколько они обоснованы, покажет время.
По сведениям издания, одна из этих неточностей касается незадекларированных премьер-министром Николом Пашиняном дорогостоящих наручных часов. Он носит дорогие часы бренда AWI, которые не задекларировал. Зарплата премьер-министра составляет 1 млн. 580 тыс. драмов, он носит дорогостоящие пиджаки, его супруга – дорогие украшения, однако Комиссия по предотвращению коррупции указала только незадекларированные часы AWI.