Ադրբեջանցիները վանդալիզմի են ենթարկել Հադրութի կենտրոնական գրադարանը
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրել է Հադրութի Ավ. Իսահակյանի անվան կենտրոնական գրադարանի տնօրեն Վարսիկ Ամիրջանյանը, ով ադրբեջանական լրատվամիջոցների տարածած տեսանյութում է նկատել, որ շինությունը բացակայում է:
«Հադրութի կենտրոնական գրադարանի շենքը կառուցվել էր դեռևս 1932 թվականին: Ադրբեջանցիների հրապարակած տեսանյութից   երևում է, որ գրադարանի շենքից գրեթե ոչինչ չի մնացել», - ասել է գրադարանի տնօրենը։
Նրա խոսքով՝ 2020 թվականի տվյալներով, գրադարանի ֆոնդը կազմում էր մոտ 39 հազար 720 կտոր գիրք։ «Մոտ 750-800 ընթերցող ունեինք: Այս պահին գրքային ֆոնդից տեղեկություն չկա», - նշել է Վ. Ամիրջանյանը՝ հավելելով, որ  դիմելու են  Արցախի մշակութային ժառանգության պաշտպանության պետական խորհրդին՝ ադրբեջանական մշակութային հերթական վանդալիզմի դրսևորման մասին միջազգային ատյաններում բարձրաձայնելու համար:

Очередной акт вандализма в Арцахе: азербайджанцы разгромили центральную библиотеку Гадрута
Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» сообщила директор центральной библиотеки имени Ав. Исаакяна Гадрута Варсик Амирджанян, которая на видео, распространенном азербайджанскими СМИ, заметила, что здание отсутствует.
«Здание центральной библиотеки Гадрута было построено еще в 1932 году. Из видео, опубликованного азербайджанцами, видно, что от здания библиотеки практически ничего не осталось», - говорит директор библиотеки.
По ее словам, по данным на 2020 год фонд библиотеки составлял около 39 тысяч 720 книг. У нас было около 750-800 читателей. На данный момент информации из книжного фонда нет», - сказала Варсик Амирджанян, добавив, что они обратятся в Государственный совет по защите культурного наследия на оккупированных территориях Арцаха для того, чтобы поднять в международных инстанциях вопрос об очередном проявлении азербайджанского культурного вандализма.