Շրջափակված Արցախում մոտ 900 տնտեսվարող սուբյեկտ  կասեցրել է գործունեությունը, մյուսները գործում են մասնակի․ տնտեսությանը հասցված վնասը   285 միլիոն դոլար է
10/05/2023 17:53
Շրջափակված Արցախում մոտ 900 տնտեսվարող սուբյեկտ կասեցրել է գործունեությունը, մյուսները գործում են մասնակի․ տնտեսությանը հասցված վնասը 285 միլիոն դոլար է
Շրջափակման պայմաններում խորանում են Արցախի տնտեսությանը հասցվող վնասները, ավելանում են խնդիրները։ Ըստ օպերատիվ շտաբի հրապարակած տեղեկագրի՝ Արցախում 860  տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 20,1 %-ը) շրջափակման պայմաններում աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ։
Շրջափակման և կենսական ենթակառուցվածքների խափանման պատճառով շրջափակման մեկնարկից առ այսօր փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 10,300  մարդ (ներառյալ՝ պետական աջակցությամբ աշխատատեղի ժամանակավոր պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է։
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 285 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 32 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը:

Блокада Арцаха: Порядка 900 хозяйствующих субъектов приостановили свою деятельность, экономике нанесен ущерб в размере около 285 млн долларов
10/05/2023 19:52
В условиях продолжающейся блокады экономика Республики Арцах продолжает нести огромные потери. Согласно опубликованному Информационным штабом Арцаха бюллетеню, 860 хозяйствующих субъектов (20,1% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в условиях блокады, а остальные хозяйствующие субъекты работают в частичном объеме или с государственной поддержкой.
В ходе блокады Азербайджан в общей сложности 84 дня подряд полностью или частично прерывал подачу газа из Армении в Арцах, а электроснабжение полностью нарушено уже 121 день подряд. Это привело к ежедневным веерным и дополнительным аварийным отключениям и приостановлению или сокращению деятельности многочисленных учреждений.
По предварительным оценкам, 10,300 человек (включая случаи временного трудоустройства, поддерживаемые государством) потеряли свою реальную работу и доход из-за блокады и разрушения жизненно важной инфраструктуры, что составляет более 50 процентов работников частного сектора.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 285 млн долларов, что привело к необеспечению прогнозируемого годового показателя ВВП в размере 32% (903 млн долларов).