Մարդասիրական տեղափոխությունների հարցում կա ընդմիջում. ԿԽՄԿ-ն շարունակում է երկխոսությունը պատկան մարմինների հետ. Զառա Ամատունի
Ադրբեջանի իշխանությունը Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու անօրինական գործողությունից հետո արգելել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մեքենաների տեղաշարժը և հիվանդների տեղափոխումը միջանցքով։
ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ Կոմիտեն այս օրերին շարունակում է երկխոսությունը ներգրավված կողմերի պատկան մարմինների հետ՝ պայմանավորված որոշ ընթացակարգերի մանրամասներով. «Այս պահի դրությամբ մարդասիրական տեղափոխությունների հարցում կա ընդմիջում: Այդ գործընթացում հստակեցում ստանալուն պես մենք կվերսկսենք գործողությունները»։
Հարցին, թե այս պահին քանի՞ մարդու է անհրաժեշտ անհապաղ տեղափոխել Հայաստան՝ Ամատունին պատասխանեց, որ այդ մասին տեղեկություն չունի. «Սակայն, կարող եմ ասել, որ կապի մեջ ենք մնում տեղական կառույցների հետ, քանի որ թե՛ բուժառուների, թե՛ կարիքավորների մասով տեղեկությունները փոխանցվում են նրանց կողմից»:
Ամատունին նաև ավելացրեց, որ վերջին տեղափոխումը իրականացրել են ապրիլի 29-ին՝ Երևան տեղափոխելով 16 բուժառուի:

Гуманитарные перевозки приостановлены: МККК продолжает диалог с надлежащими органами – Зара Аматуни
Власти Азербайджана после незаконной установки КПП в Лачинском коридоре запретили передвижение автомобилей Международного комитета Красного Креста и перевозку больных по коридору.
Руководитель коммуникационных программ делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Зара Аматуни в беседе с корреспондентом Aysor.am отметила, что Комитет в эти дни с надлежащими органами вовлеченных сторон продолжает диалог, обусловленный уточнением некоторых процедур. «На данный момент в вопросе гуманитарных перевозок перерыв. Как только этот процесс будет уточнен, мы возобновим действия».
На вопрос, сколько человек в данный момент необходимо срочно перевезти в Армению, Зара Аматуни ответила, что у нее нет такой информации. «Но могу сказать, что мы поддерживаем связь с местными структурами, поскольку данные и о пациентах, и о нуждающихся передают они».
Аматуни также добавила, что последняя перевозка была осуществлена 29 апреля, при посредничестве МККК в Ереван были доставлены 16 пациентов.