Բացառում եմ, որ «Նեմեսիս»-ի հուշարձանը կապամոնտաժվի․ այդպես կարող ենք հասնել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրին. Տիգրան Ավինյան (Տեսանյութ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը բացառում է, որ «Նեմեսիս»-ի հուշարձանը կապամոնտաժվի։
«Այդ արձանը նվիրված է ազգային արժանապատվության ասպետներին։ Այն որևէ ժողովրդի, որևէ երկրի դեմ չէ։ Շատ քաղաքականացնել հարցը, ինչն անում է Թուրքիայի արտգործնախարարությունը, տեղին չէ, որովհետև եթե անընդհատ նույն թեմաները քննարկենք, կարող ենք հասնել Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրին, դա էլ կարող է հարց առաջացնել թուրք պաշտոնյաների մոտ։ Սա մեր ներքին հարցն է, որևէ մեկը չի կարող սրա հետ կապ ունենալ», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ավինյանը։
Նրա խոսքով՝ արձանի տեղադրման որոշումն ընդունվել է Երևանի ավագանու կողմից՝ 2021 թվականին. կառավարությունը որևէ կապ չի ունեցել։
«Երևանի քաղաքապետարանն այդ որոշումը 2021 թվականին չի համաձայնեցրել։ Կարծում եմ, որ նմանատիպ որոշումները պետք է քննարկվեն կառավարության ու Արտաքին գործերի նախարարության հետ, վստահաբար, այդտեղ սխալ բան կա», - նշեց Ավինյանը։

Исключаю, что памятник героям операции «Немезис» будет демонтирован – Тигран Авинян
Вице-мэр Еревана Тигран Авинян исключает, что памятник героям операции «Немезис» будет демонтирован.
«Этот памятник посвящен рыцарям национального достоинства. Он не направлен против какого-то народа, какой-то страны. Так политизировать этот вопрос, как это делает министерство иностранных дел Турции, неуместно, потому что если обсуждать постоянно одни и те же темы, то можем дойти и до мемориального комплекса ″Цицернакаберд″. Он тоже может вызвать вопрос у турецких должностных лиц. Это наше внутреннее дело и не может никого касаться», - заявил журналистам Тигран Авинян.
По его словам, решение об установке памятника было принято Советом старейшин Еревана в 2021 году, правительство не имеет никакого отношения к этому.
«Мэрия Еревана не согласовала решение в 2021 году.  Считаю, что такие решения должны обсуждаться с правительством и министерством иностранных дел, уверен, в этом есть что-то неправильное», - отметил он.