Ադրբեջանը սրում է իրադրությունը, որ բանակցային գործընթացը զրոյացնի. Վարչապետ
Ադրբեջանի գործողությունները սադրիչ են ու նպատակ ունեն զրոյացնելու այն առաջընթացը, որը գրանցվել է մայիսի 1-ից 4-ը Վաշինգտոնում բանակցությունների ընթացքում, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Այսօրվա սադրանքը, նրա խոսքով, նպատակ ունի խաթարելու կիրակի օրը Բրյուսելում եռակողմ ֆորմատով, իսկ հունիսի 1-ին Քիշնևում հնգակողմ ֆորմատով բանակցությունները։
«Փորձը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանին բանակցային գործընթացը հարկավոր է միայն էսկալացիայի ու պատերազմի պատճառաբանություն ստանալու համար, իսկ էսկալացիաները օգտագործվում են բացառապես բանակցություններում գրանցված որևէ առաջընթաց զրոյացնելու համար։ Սա է տեղի ունենում հիմա»,- նշեց նա։
Ադրբեջանի ՊՆ երեկվա հաղորդագրությունները՝ մեր բանակի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին, մտացածին են. նման տեղեկատվությունը, ըստ վարչապետի, հորինվում է իրադրությունը սրելու համար։
«Եթե իրադրությունը սրելը Ադրբեջանի նախատրամադրվածությունը չէ, որևէ տեղային միջադեպ կարելի է արագ կարգավորել գոյություն ունեցող կապերով տեղեկատվություն ճշտելու, փոխանակելու ու կանխարգելիչ պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու միջոցով։ Նախորդ օրը նման բան տեղի չի ունեցել մի պարզ պատճառով՝ որևէ միջադեպ չի գրանցվել և ադրբեջանական դեզինֆորմացիոն մեքենան ետին թվով լուրը հորինել է իրադրությունը սրելու համար, իսկ իրադրության սրման հիմնական նպատակը բանակցային  գորընթացը զրոյացնելն է ու հետագա բանակցությունների ընթացքը խաթարելը», - նշեց նա։

Действия Азербайджана преследуют цель обнулить достигнутый на переговорах прогресс и сорвать встречи – Пашинян
11/05/2023 11:23
Действия Азербайджана на границе с Арменией преследуют цель обнулить достигнутый на переговорах 1-4 мая глав МИД Армении и Азербайджана в Вашингтоне прогресс и сорвать предстоящие встречи. Провокация имеет цель сорвать также трехстороннюю встречу в Брюсселе 14 мая и пятистороннюю встречу в Кишиневе 1 июня. Об этом заявил на заседании правительства премьер Армении Никол Пашинян.
«Опыт показывает, что переговорный процесс нужен Азербайджану, чтобы получить обоснования для эскалации и военной ситуации, и использовать эскалацию для обнуления любого прогресса в переговорном процессе», - заявил Пашинян.
По его словам, заявления Азербайджана о том, что ВС Армении нарушили режим прекращения огня выдуманы.