Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանությունում հայ գերիներին դաժան ծեծի են ենթարկել, իսկ բժիշկները բուժօգնության տրամադրման կադրեր են բեմականացրել. Սիրանուշ Սահակյան
12/05/2023 11:58
Ադրբեջանի ռազմական ոստիկանությունում հայ գերիներին դաժան ծեծի են ենթարկել, լրագրողների հետ հանդիպմանն այսօր ասաց Եվրոպական դատարանում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը։
«Դրանք զուգակցվել են սննդից, քնից զրկելու միջոցով ու նաև ենթարկել են եղանակային պայմանների ազդեցությանը՝ պատճառելով հավելյալ տառապանք, օրինակ՝ հատկապես ցուրտ եղանակին արհեստականորեն այնպիսի պայմանների մեջ են դրել, որ սառելու հետևանքով հավելյալ տառապանք պատճառեն»,- ասաց նա։
Սահակյանի խոսքով՝ այս քաղաքականությունը շարունակվել է հատուկ ծառայությունների հսկողության ներքո ու ավելի անմարդկային վերաբերմունք ցուցաբերվել պահման վայրերում, որտեղ ազգային ինքնասիրությունը վիրավորելու ճանապարհով ընդգծել են ադրբեջանցիների գերակայությունը հայկական էթնիկ խմբի նկատմամբ։
Նա նշեց, թե գերիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքին ներգրավվում են նաև քաղաքացիական անձինք, բուժաշխատողները։
«Ռազմական կամ քաղաքացիան բժիշկները, ովքեր առնչվում էին զինծառայողներին, բռնություն էին կիրառում։ Վերջին միջադեպերով ունեցել ենք բազմաթիվ վկայություններ, որ ռազմագերիներին հանձնել են քաղաքացիական անձանց։ Օրինակ՝ դեպի Բաքու տեղափոխվելիս կանգ են առել մի գյուղում, որտեղ արդեն հավաքված են եղել քաղաքացիական անձինք ու ռազմագերուն, մեքենայից գլորելով, ցած են նետել նրանց առջև, որոնք բռնություն ու ծեծ են կիրառել»,- մանրամասնեց Սիրանուշ Սահակյանը։
Նա նշեց, թե բժիշկները ռազմագերիներին բուժօգնության տրամադրման կադրեր են բեմականացրել, որ ցույց տան միջազգային կառույցներին, թե մարդասիրական իրավունքը չի խախտվել։

Армянских военнопленных подвергали жесткому избиению в военной полиции Азербайджана, а врачи имитировали кадры оказания медицинской помощи – Сирануш Саакян
12/05/2023 14:44
Армянские военнопленные подвергались жесткому избиению в военной полиции Азербайджана, заявила сегодня на встрече с журналистами представитель интересов армянских пленных в Европейском суде по правам человека, адвокат Сирануш Саакян. были лишены сна и еды. Более того, в изоляторах спеслужб Азербайджана армянские пленные подвергалась унижениям именно на национальной почве.
«Эти избиения сопровождались лишением еды, сна, их подвергали также воздействию погодных условий, причиняя дополнительные страдания. Например, особенно в холодную погоду их искусственно ставили в такие условия, чтобы замерзали и большк страдали», - сказала она.
По словам Саакян, эта политика продолжалась под контролем специальных служб и в изоляторах к армянским пленным проявлялось более бесчеловечное обращение, они подвергались унижениям на национальной почве.
Сирануш Саакян отметила, что армянские военнопленные повергаются бесчеловечному обращению также со стороны гражданских лиц, медицинских работников.
«Военные или гражданские врачи проявляли плохое отношение к военнослужащими, применяли насилие, вместо оказания помощи. У нас есть многочисленные свидетельства по последним инцидентам, когда военнопленных сдавали гражданским лицам. Например, по дороге в Баку, колонна с военнопленными остановились в одной деревне, где их уже ждали гражданские лица. Они вытолкнули военнопленного из машины, бросив на землю перед местными жителями, которые начали избивать его», - уточнила Сирануш Саакян.
Она отметила, что врачи имитировали кадры оказание медицинской помощи военнопленным и сняли на видео, чтобы показать международным структурам, что гуманитарное право не нарушено.