«Հրապարակ». Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի փոխհարաբերությունները և՞ս քննարկման թեմա կդառնան
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 17-18-ը կգործուղվի Բելառուս՝ մասնակցելու Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին։ Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ նախագահությունն անցած տարի անցել է Բելառուսին, և դեռևս տարեսկզբին հայտարարվեց, որ մայիսին արտագնա նիստ է անցկացվելու՝ քննարկվելու են խնդրահարույց հարցեր։ Ենթադրվում է, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի փոխհարաբերությունները ևս քննարկման թեմա կդառնան։
Նշենք, որ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախորդ արտագնա նիստը տեղի է ունեցել հունիսի 6-ին՝ Երևանում: Ուշագրավ է, որ ԱԺ նախագահի գլխավորած 12 հոգանոց պատվիրակությունում ընդամենը 4-ն են օրենսդիր, մյուսները նախագահի աշխատակազմից են։ Բայց ՔՊ-ականները բողոքի նոտա չեն հղում աշխատակազմի նոր ղեկավար Դավիթ Կարապետյանին։ Հիշեցնենք, որ նախկինին՝ Վահան Նարիբեկյանին ազատելու պատճառներից մեկն այն էր, թե աշխատակազմից ավելի շատ մարդիկ են գործուղման մեկնում, քան պատգամավորներից»։

«Грапарак»: Взаимоотношения Армении и ОДКБ могут стать темой обсуждения на заседании ПА ОДКБ
Газета «Грапарак» пишет: «Делегация во главе со спикером парламента Аленом Симняном 17-18 мая будет командирована в столицу Беларуси для участия в заседании Совета Парламентской Ассамблеи Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Напомним, что председательство в ОДКБ перешло в прошлом году к Беларуси и еще в начале года было обвялено, что в мае состоится выездное заседание для обсуждения проблематичных вопросов. Предполагается, что взаимоотношения Армении и ОДКБ также станут темой обсуждения.
Отметим, что предыдущее заседание Совета ПА ОДКБ состоялось 6 июня в Ереване. Примечательно, что в возглавляемой спикером парламента делегации в составе 12 человек всего 4 парламентария, остальные из аппарата председателя. Но депутаты «Гражданского договора» не направили ноту протеста новому руководителю аппарата Давиду Карапетяну. Напомним, что одной из причин освобождения от должности бывшего руководителя Ваана Нарибекяна было то, что сотрудники аппарата больше едут в командировки, чем депутаты».