Ռուսաստանի կրթության նախարարությունը ոչ լեգիտիմ է գնահատում Հայ–ռուսական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունները
Հայ-ռուսական համալսարանի ռեկտորի ընտրությունները չեն կարող լեգիտիմ ճանաչվել բազմաթիվ ընթացակարգային խախտումների պատճառով, նշված է Ռուսաստանի կրթության փոխնախարար Կոնստանտին Մոգիլևսկու նամակում: Այդ մասին հայտնում է «Սպուտնիկ Արմենիա»-ն։
Նամակում նշված է, որ մայիսի 12-ին տեղի ունեցած ընտրությունները չեն կարող լեգիտիմ համարվել, քանի որ դրանց կազմակերպման և անցկացման ժամանակ խախտվել է ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման ընթացակարգը: Խախտումները, մասնավորապես, վերաբերում են թեկնածուների կողմից նախընտրական ծրագրի ներկայացման ժամկետներին։
Մայիսի 5-ին նախարարությունը հայ գործընկերներին (ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն) ուղղված նամակում ներկայացրել է իր դիրքորոշումը:
ՀՌՀ գործող ռեկտոր Արմեն Դարբինյանի լիազորությունների ավարտի կապակցությամբ և անցումային շրջանում համալսարանի բնականոն գործունեության պահպանման նպատակով Ռուսաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը նախատեսում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համալսարանի ռեկտորի պարտականությունների կատարումը դնել համաձայնեցված թեկնածուի վրա:
«Ճիշտ ենք համարում, որ նշված թեկնածությունը ներկայացնի ՀՌՀ գործող ղեկավարությունը», – նշված է հայտարարության մեջ:
Ռուսաստանի կրթության և գիտության նախարարությունը նպատակաուղղված է Հայ-ռուսական համալսարանի հետագա զարգացմանը, գործում է ի շահ ՀՌՀ կոլեկտիվի, գնահատում է համալսարանի ձեռք բերած արդյունքները և հույս ունի, որ դրա ապագայի համար պատասխանատվությունը թույլ կտա հաղթահարել այս կարևոր շրջանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ կայացած քվեարկության ժամանակ համալսարանի կոլեկտիվը որպես ռեկտոր է ընտրել ՀՌՀ տնտեսագիտության և բիզնեսի ինստիտուտի տնօրեն, տնտեսագիտության դոկտոր Էդվարդ Սանդոյանին: Մեկ այլ թեկնածու՝ համալսարանի գիտության գծով պրոռեկտոր, փիլիսոփայության գիտությունների դոկտոր Պարգև Ավետիսյանն ինքնաբացարկ է հայտնել:

Министерства образования и науки РФ считает нелегитимными выборы ректора Российско-Армянского университета
13/05/2023 17:10
Выборы ректора Российско-Армянского университета не могут быть признаны легитимными из-за многочисленных процедурных нарушений. Об этом говорится в письме замминистра образования науки России Константина Могилевского, которое было зачитано перед общим собранием университета, сообщает «Sputnik Армения».
Выборы, прошедшие 12 мая, не могут считаться легитимными, так как при их организации и проведении и было нарушено положение о процедуре организации и проведения выборов, говорится в письме.
Нарушения, в частности, касаются сроков представления кандидатами предвыборной программы. Кроме того, ни одна из кандидатур не рассматривалась ведомственной аттестационной комиссией Минобрнауки РФ.
В российском министерстве напомнили, что 5 мая представили свою позицию в письме армянским коллегам (министерству образования, науки, культуры и спорта Армении).
«В связи с завершением полномочий действующего ректора РАУ Армена Дарбиняна и в целях нормального функционирования университета в переходный период Минобрнауки России предполагает совместно с министерством ОНКС Армении возложить исполнение обязанностей ректора университета на согласованного кандидата. Считаем правильным, чтобы указанная кандидатура представляла действующее руководство РАУ», - говорится в письме Могилевского.
Отмечается, что Минобрнауки России нацелено на дальнейшее развитие Российско-армянского университета, действует в интересах коллектива РАУ, дорожит результатами, достигнутыми университетом, и надеется, что ответственность за его будущее позволит пройти этот важный период в его истории.
Напомним, на голосовании, прошедшем накануне, коллектив университета избрал ректором директора Института экономики и бизнеса РАУ, доктора экономических наук Эдварда Сандояна. Другой кандидат, проректор университета по науке, доктор философских наук Паркев Аветисян, взял самоотвод.