Կոչ եմ անում բոլոր մեր համախոհներին հանդես գալ միասնական դիրքորոշմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Հայաստանին և Արցախին տված հետագա վնասները կանխելու նպատակով. Չալաբյան
«Համախմբում» շարժման անդամ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Ավետիք Չալաբյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Կիրակի օրը Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ բանակցություններից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելը ոգևորությամբ հայտարարեց, որ «երկրների առաջնորդները հայտնել են իրենց աներկբա հավատարմությունը 1991 թ․ Ալմաթիի հռչակագրին և ճանաչում են փոխադարձ տարածքային ամբողջականությունը՝ Հայաստանը 29,800 քկմ, և Ադրբեջանը` 86,600 քկմ տարածքով, վերջնական սահմանազատումը տեղի կունենա բանակցությունների միջոցով»։ Նաև, նա նշեց, որ «հորդորել է Ադրբեջանին ներկայացնել դրական օրակարգ՝ նախկին Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի տարածքում ապրող հայերի իրավունքների և անվտանգության վերաբերյալ»։
Եթե վերանանք դիվանագիտական տերմինաբանությունից, ապա սա նշանակում է, որ Հայաստանը բանակցություններին ներկայացնող, վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը աներկբա ճանաչել է Արցախը Ադրբեջանի կազմում, իսկ Ադրբեջանը դրա դիմաց Արցախի վերաբերյալ նույնիսկ որևէ պարտավորություն չի ստանձնել։ Սա Փաշինյանի տոտալ ձախողումն է՝ որպես պետական գործիչ և բանակցող, որն արդեն ընդգծված ողբերգական հետևանքներ ունի Արցախում և Հայաստանի սահմանամերձ համայնքերում ապրող մեր բոլոր հայրենակիցների համար, և որը կարող է հանգեցնել ոչ միայն Արցախի վերացմանը, այլև Հայաստանի փուլային կլանմանը Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից։
Նիկոլ Փաշինյանի այս արկածախնդիր և հակապետական գործունեությունը պետք է հնարավոր բոլոր խելամիտ միջոցներով կասեցնել։ Այս կապակցությամբ կուզեի հիշեցնել մի քանի պարզ իրողություն՝
ա) Դեռևս 1992 թ․ հուլիսի 8-ին ՀՀ Գերագուն Խորհուրդը ընդունել է որոշում, որի 2-րդ կետը սահմանում է հետևյալը՝ «Հայաստանի Հանրապետության համար անընդունելի համարել միջազգային կամ ներպետական ցանկացած փաստաթուղթ, որով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»։ Այս որոշումը օրենքի ուժ ունի, ուստի ցանկացած պետական գործիչ, որն հակառակն է անում, դրանով խախտում է ՀՀ օրենքը։
բ) ՀՀ Վարչապետը երկրի անունից այլ երկրի տարածքային ամբողջականություն ճանաչելու միանձնյա իրավասություն չունի։ Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 123 Հոդվածի 1-ին կետի՝ «Հայաստանի Հանրապետության նախագահը պետության գլուխն է», ուստի նա է, որ իրավունք ունի ՀՀ անունից այդպիսի հայտարարություններ անել, հենվելով արդեն իսկ կնքված և վավերացված միջազգային պայմանագրերի վրա։ Ավելին, համաձայն ՀՀ Սահմանադրության 116 հոդվածի 1-ին կետի, ՀՀ Ազգային ժողովն է վավերացնում բոլոր այն միջազգային պայմանագրերը, որոնք «ունեն քաղաքական կամ ռազմական բնույթ»։ Ուստի, մինչև ՀՀ Սահմանադրական դատարանը չհաստատի միջազգային պայմանագրի համապատասխանությունը ՀՀ Սահմանադրությանը, և ՀՀ Ազգային ժողովը չվավերացնի այն, ոչ միայն որևէ պաշտոնյա իրավունք չունի ՀՀ անունից այդպիսի հայտարարություններ շռայլել, այլև այդ գործողությունները անմիջականորեն հանդիսանում են այլ պետական մարմինների իրավասությունների փաստացի յուրացում և ևս ապօրինի են։
գ) Այս կապակցությամբ, ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 419 հոդվածի 1-ին կետը հստակ սահմանում է, որ «բռնությամբ, կամ Սահմանադրությամբ չնախատեսած այլ եղանակով Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի, Կառավարության կամ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին տիրանալը՝ պատժվում է ազատազրկմամբ, տասից տասնհինգ տարի ժամկետով»։
Տվյալ դեպում, մենք առերևույթ գործ ունենք Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ՀՀ սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված հստակ գործողության հետ, որը ՀՀ բոլոր քաղաքացիների համար առավել ծանր, և փաստացի անուղղելի հետևանքներ է առաջացնում։
Ամփոփելով վերոնշյալը, ևս մեկ անգամ շեշտեմ, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Նիկոլ Փաշինյանը որևէ իրավունք չունի ՀՀ անունից Արցախի Հանրապետությունը ճանաչել Ադրբեջանի կազմում։ Ուստի նա կամ պետք է հերքի ԵՄ խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի հայտարարությունը, և կամ էլ պատրաստ լինի հրաժարական տալու՝ դրանով Հայաստանի Հանրապետության վրայից հանելով իր ապօրինի և արկածախնդիր գործողությունների պատասխանատվությունը։
Եթե նա դրանցից որևէ մեկը չի անում, ապա մեր երկրի բոլոր պետականամետ կառույցները պետք է միավորեն իրենց ուժերը՝ հասնելու այս անձնավորության հրաժարականին, և օրենքի ուժով նրան պատասխանատվության ենթարկելուն՝ սահմանադրական կարգի դեմ ուղղված նրա գործողությունների համար։ Անձամբ ես հետևողական եմ՝ պայքարելու Նիկոլ Փաշինյանին բոլոր օրինական միջոցներով իշխանությունից հեռացնելու համար, և կոչ եմ անում բոլոր մեր համախոհներին և գործընկերներին հանդես գալու միասնական դիրքորոշմամբ՝ այս անձնավորության կողմից Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններին տված հետագա վնասները կանխելու նպատակով»։

Никол Пашинян не обладает полномочиями признавать Республику Арцах в составе Азербайджана от имени Республики Армения – Аветик Чалабян
15/05/2023 14:22
Член движения «Объединение», общественно-политический деятель Аветик Чалабян написал на своей странице в Facebook:
«После состоявших в воскресенье трёхсторонних переговоров в Брюсселе председатель Европейского совета Шарль Мишель заявил, что «лидеры стран подтвердили свою безоговорочную приверженность Алматинской декларации 1991 года и территориальной целостности Армении (29 800 кв. км) и Азербайджана (86 600 кв. км) соответственно. Окончательная делимитация границы будет согласована путем переговоров». Он также отметил, что «призвал Азербайджан к разработке позитивной повестки с целью обеспечения прав и безопасности армян, проживающих в бывшей Нагорно-Карабахской автономной области».
Если абстрагироваться от дипломатической терминологии, то это означает, что представляющий Армению на переговорах, занимающий должность премьер-министра Никол Пашинян безоговорочно признал Арцах в составе Азербайджана, а Азербайджан взамен на это даже не взял на себя никаких обязательств в отношении Арцаха. Это тотальный провал Пашиняна как государственного деятеля и переговорщика, что уже имеет наглядные последствия для живущих в Арцахе и приграничных общинах Армении всех наших соотечественников и может привести не только к уничтожению Арцаха, но и поэтапному поглощению Армении Азербайджаном и Турцией.
Эта авантюрная и антигосударственная деятельность Никола Пашиняна должна быть пресечена любыми разумными средствами. В этой связи хотел бы напомнить о нескольких простых реалиях:
а) Еще 8 июля 1992 года Верховный Совет принял решение, пункт 2 которого устанавливает следующее: «Считать неприемлемым для Республики Армения любой международный или внутригосударственный документ, в котором Нагорно-Карабахская Республика будет указана в составе Азербайджана». Это решение остается в силе, посему любой государственный деятель, который заявляет противоположное, тем самым нарушает закон Республики Армения.
б) Премьер-министр Республики Армения не обладает полномочиями от имени страны признавать территориальную целостность другой страны. Согласно пункту 2 статьи 123 Конституции Республики Армения: «Президент Республики – глава государства», поэтому именно он имеет право делать подобные заявления от имени Республики Армения, основываясь на уже заключенных и ратифицированных международных договорах. Более того, согласно пункту 1 статьи 116 Конституции Республики Армения, «Национальное Собрание ратифицирует, приостанавливает или денонсирует международные договоры»: посему пока Конституционный суд Республики Армения не подтвердит соответствие международного договора Конституции и Национальное собрание не ратифицирует его, ни одно должностное лицо не только не имеет права делать такие заявления, но и эти действия являются непосредственно фактической узурпацией правомочий других государственных органов и незаконны.
в) В связи с этим пункт 1 статьи 419 Уголовного кодекса Армении четко устанавливает, что «захват власти посредством применения насилия или угрозы применения насилия, а также присвоение полномочий президента Республики, председателя Национального Собрания, правительства или Конституционного суда методами, не предусмотренными Конституцией, наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет».
В данном случае мы имеем дело с четкими действиями Никола Пашиняна, направленными против конституционного строя, которые влекут за собой наиболее тяжелые, непоправимые последствия для всех граждан Республики Армения.
Обобщая вышеуказанное, отмечу еще раз, что занимающий должность премьер-министра Армении Никол Пашинян не имеет никакого права признавать Республику Арцах в составе Азербайджана от имени Республики Армения. Следовательно, он либо должен опровергнуть заявление председателя Европейского совета Шарля Мишеля, либо подать в отставку, тем самым сняв с Республики Армения ответственность за свои незаконные и авантюрные действия».
Аветик Чалабян отметил, что если Никол Пашинян откажется сделать это, то все прогосударственные структуры должны объединить свои силы, чтобы добиться его отставки и привлечь к ответственности в соответствии с законом за действия, направленные против конституционного строя. Он призывал всех своих сторонников и партнеров выступить с единой позицией для предотвращения дальнейшего вреда, причиненного этим лицом Армении и Республике Арцах.