Գարշելի և հանցավոր հայտարարություն էր. ժողովուրդը չպետք է դառնա ոչխար, դրա վերջը խորովածն է. Դավիթ Բաբայանը՝ Բրյուսելի հանդիպման մասին
Բրյուսելում երեկ կայացած Փաշինյան-Ալիև-Միշել եռակողմ հանդիպումից հետո ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարեց, որ ՀՀ վարչապետն ու Ադրբեջանի նախագահը հաստատել են իրենց միանշանակ հավատարմությունը 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրին և Հայաստանի՝ 29800 ք կմ և Ադրբեջանի՝ 86600 ք կմ համապատասխան տարածքային ամբողջականությանը:
Արցախի նախագահի խորհրդական Դավիթ Բաբայանն Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ դա զզվելի, գարշելի և հանցավոր հայտարարություն է։
«Ուրիշ ոչ մի ձև ես այն չեմ կարողանում բնութագրել: Շառլ Միշելը հավասարվեց Չեմբեռլենի հետ՝ 1938 թվականի այդ խայտառակ մյունխենյան դավադրության ցայտուն ներկայացուցիչներից մեկի: Շառլ Միշելը Եվրոպան հավասարեցրեց 1938 թվականի Եվրոպայի և նացիստական Գերմանիային: Քանի որ սրանով փաստորեն արդարացվեց Ադրբեջանի 2020 թվականի ագրեսիան, արդարացվեց այսպես կոչված ադրբեջանցի էկոակտիվիստների կողմից հսկիչ կետի տեղադրումը ու քայլերը՝ ուղղված հայ ժողովրդի ու Արցախի դեմ: Ավելին՝ Եվրոպան հանցակից դարձավ Ադրբեջանին: Ես չեմ ուզում մտածել, թե արդյոք 2020 թվականին նրանք էլ էին ուզում, որ պատերազմ լինի, արդյոք ուզո՞ւմ էին այդ հսկիչ կետը դրվի, որ գցեն ռուսների վրա, չնայած մենք հարցեր ունենք բոլորին, այդ թվում և Ռուսաստանին», - ասաց Բաբայանը։
Նրա խոսքով՝ ստացվեց այնպես, որ Միշելն ու Եվրոպան թքեցին ժողովրդավարության վրա.
«Այլևս նրանցից որևէ մեկը իրավունք չունի նույնիսկ բարոյական առումով խոսել ժողովրդավարության մասին: Սա՞ է ձեր ժողովրդավարությունը, դուք սրանո՞վ եք մարդու իրավունքները պաշտպանում: Դուք պարզապես աշխարհաքաղաքական սպեկուլյանտներ եք, ուրիշ ոչ մի բան»:
Չնայած այս ամենին, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ պետք է հստակ աշխատանք տարվի.
«Պետք է նաև շնորհակալություն հայտնենք նույն Միշելին՝ ճշմարտությունը բացահայտելու համար: Մնացել է մի քանի ստորակետ դրվի և ամեն ինչ պարզ կլինի: Ստորակետներից մեկը ԱՄՆ-ն է, որպեսզի չասենք հավաքական Արևմուտքն է թքում ժողովրդավարության վրա և նացիստական Գերմանիային և Չեմբեռլենին արդարացնում նորագույն պատմության ընթացքում, պետք է նաև Վաշինգտոնի կարծիքն իմանանք: Շատ կարևոր է, թե Հայաստանն ինչ է մտածում, ոչ թե Միշելը պետք է ասի, որ ճանաչել է, այլ Հայաստանը պետք է պաշտոնապես հայտարարի, թե արդյոք ճանաչել է Ադրբեջանը 86600 ք կմ տարածքով: Իշխանությունը և ժողովուրդը պետք է հստակ իրենց դիրքորոշումն արտահայտեն: Միգուցե իշխանությունն ու ժողովուրդն ուզում են, որպեսզի Արցախը կործանվի: Ես չգիտեմ: Փաստերով պետք է խոսել, ոչ թե զգացմունքներով: Եթե այդպես եք մտածում, մենք պետք է իմանանք՝ որբ ենք: Հստակ պատասխաններ պետք է ստանա Արցախի ժողովուրդը Հայաստանից և սեփական իշխանությունից: Այս պահին վերլուծում ենք, մտածում ենք և սպասում պատասխանների: Ժողովուրդը չպետք է դառնա ոչխար, քանի որ ոչխարի վերջը խորովածն է: Կամ ստատուս քվոի պահպանում պետք է լինի, կամ պայքար, կամ պետք է ազգովի դուրս գանք գնանք, կամ էլ պետք է լինենք Ադրբեջանի կազմում: Վերջինը բացառված է: Պետք է ազգովի կողմնորոշվենք: Սա հայ ժողովրդի ինքնորոշման պահն է»:

Это мерзкое и преступное заявление, народ не должен быть бараном, его конец – шашлык: Давид Бабаян о встрече в Брюсселе
15/05/2023 16:14
После состоявшейся накануне встречи Пашинян-Алиев-Мишель в Брюсселе, председатель Европейского совета Шарль Мишель заявил, что премьер-министр Армении и президент Азербайджана подтвердили свою безоговорочную приверженность Алматинской декларации 1991 года и территориальной целостности Армении (29 800 кв. км) и Азербайджана (86 600 кв. км).
Советник президента Республики Арцах Давид Бабаян в беседе с корреспондентом Aysor.am отметил, что это отвратительное, мерзкое и преступное заявление.
«Я не могу охарактеризовать его по-другому. Шарь Мишель уподобился Чемберлену – одного из ярких представителей этого позорного мюнхенского сговора в 1938 году. Шарль Мишель приравнял Европу к Европе 1938 года и нацистской Германии. Поскольку этим фактически оправдана агрессия Азербайджана в 2020 году, оправдана установка контрольно-пропускного пункта так называемыми азербайджанскими экоактивистами и шаги, направленные на против армянского народа и Аруцаха. Более того, Европа стала соучастником Азербайджана. Я не хочу думать о том, хотели ли они в 2020 году чтобы произошла война? Хотели ли они установки этого контрольно-пропускной пункт, чтобы свалить это на русских, хотя у нас есть вопросы ко всем, в том числе и к России», - сказал Бабаян.
По его словам, получается, что Мишель и Европа плюнули на демократию.
«Никто из них больше не имеет права даже в нравственном плане говорить о демократии. Это ваша демократия? Вы так защищаете права человека? Вы просто геополитические спекулянты, и больше ничего», - заявил Бабаян.
Несмотря на все это, Давид Бабаян отметил, что необходимо проводить четкую работу.
«Мы должны также выразить благодарность тому же Мишелю за разоблачение правды. Осталось поставить несколько запятых и все будет ясно. Одна из запятых – США, чтобы не говорить, что коллективный Запад плюет на демократию и оправдывает нацистскую Германию и Чемберлена в новейшей истории, нужно также узнать мнение Вашингтона. Очень важно, что думает Армения. Не Мишель должен заявлять, что признала, а Армения должна официально сказать о том, признала ли Азербайджан с территорией в 86600 кв. км. Власти и народ должны четко выразить свою позицию. Может, власти и народ хотят, чтобы Арцах был уничтожен? Я не знаю. Нужно говорить фактами, а не эмоциями. Если так думают, то мы должны знать, что мы стали сиротами. Народ Арцаха должен получить четкий ответ от Армении и собственной власти. Сейчас мы анализируем, думаем и ждем ответов. Народ не должен быть бараном, поскольку баран в конце становиться шашлыком. Либо должно быть сохранение статус-кво, либо борьба, либо мы всем народом должны оставить и уйти, либо должны находиться в составе Азербайджана. Последнее исключается. Весь народ должен сориентироваться. Это момент самоопределения армянского народа», - заявил Давид Бабаян.