Տիգրան Ավինյանի փաստաբանը միջնորդություն է ներկայացրել լրագրողի գույքի և դրամական միջոցների նկատմամբ արգելանքը վերացնելու վերաբերյալ
16/05/2023 11:53
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի փաստաբանն այսօր միջնորդություն է ներկայացրել դատարանին՝ լրագրող Դավիթ Սարգսյանի գույքի և դրամական միջոցների նկատմամբ կիրառված արգելանքը վերացնելու վերաբերյալ։ Այդ մասին փաստաբան Հարություն Հարությունյանը հայտարարություն է տարածել։
«Հարգելի գործընկերներ, վստահորդիս՝ Տիգրան Ավինյանի հետ քննարկելով ստեղծված իրավիճակը՝ մեր հայցով լրագրող Դավիթ Սարգսյանի դեմ կիրառված հայցի ապահովման միջոցի մասով և ի արձագանք ս.թ. մայիսի 12-ի հայաստանյան լրագրողական կազմակերպությունների կողմից տարածված հայտարարության, ինչպես նաև ընդգծելու համար Տիգրան Ավինյանի դիրքորոշումը՝ որևէ լրատվամիջոցին սնանկացնելու կամ հատուկ որևէ ֆինանսական անհարմարություններ պատճառելու նպատակ չունենալու մասին, այսօր միջնորդություն եմ ներկայացրել դատարանին՝ լրագրող Դավիթ Սարգսյանի գույքի և դրամական միջոցների նկատմամբ կիրառված արգելանքը վերացնելու վերաբերյալ։
Միաժամանակ ցանկանում եմ ընդգծել, որ ցանկացած լրատվամիջոց և լրագրող, իր կարծիքն ու տեսակետը ունենալով, խոսքի ազատության իր իրավունքն իրացնելով հանդերձ, մասնագիտական աշխատանքում պետք է դրսևորի առավելագույն բծախնդրություն, քանի որ իր խոսքով և գրչով առաջին հերթին փորձում է ազդել հանրության վրա՝ ձևավորելով հանրային կարծիք, որտեղ ազնվությունը պետք է լինի առաջնային և չքննարկվող արժեք։
Ցավոք, պրակտիկան ցույց է տալիս, որ շատ հաճախ արտադատական կարգով հերքում պահանջելն անարդյունավետ է, իսկ զրպարտության դեմ պայքարում դատական պաշտպանության միջոցը՝ ամենաարդյունավետը։
Հարգանքով՝ Հարություն Հարությունյան», - նշված է հայտարարությունում։
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ հայտնի դարձավ, որ լրագրողի աշխատավարձային հաշվեհամարի և անշարժ գույքի վրա կալանք է դրվել, քանի որ Տիգրան Ավինյանը դատարանից պահանջել է կիրառել հայցի ապահովման միջոց։

Адвокат Тиграна Авиняна представил ходатайство о снятии ареста с имущества и денежных средств журналиста Давида Саркисяна
16/05/2023 13:38
Адвокат вице-мэра Еревана Тиграна Авиняна сегодня представил суду ходатайство о снятии ареста с имущества и денежных средств журналиста Давида Саркисяна. Адвокат Арутюн Арутюнян распространил заявление об этом.
«После обсуждения с моим доверителем Тиграном Авиняном сложившейся ситуации по части примененной по нашему иску обеспечительной меры в отношении журналиста Давида Саркисяна и в ответ на распространенное армянскими журналистскими организациями 12 мая этого года заявление, а также, чтобы подчеркнуть позицию Тиграна Авиняна в отсутствии намерения обанкротить какое-либо СМИ или причинить специально какие-то финансовые неудобства – сегодня я представил ходатайство в суд о снятии ареста, наложенного на имущество и денежные средства журналиста Давида Саркисяна.
Одновременно хочу подчеркнуть, что любое СМИ и любой журналист, имея свое мнение и точку зрения, при реализации своего права на свободу слова в своей профессиональной деятельности должны проявлять максимальную щепетильность, поскольку своим словом и пером они, в первую очередь, пытаются воздействовать на общественность, формируя общественное мнение, где честность должна быть первостепенной и непререкаемой ценностью.
К сожалению, практика показывает, что очень часто требовать опровержения во внесудебном порядке неэффективно, а борьбе с клеветой способ судебной защиты – самый эффективный», - отмечается в заявлении.
Напомним, несколько дней 168.am сообщил о том, что суд наложил арест на счета и недвижимость журналиста Давида Саркисяна в размере 9 млн. драмов после публикации репортажа о Тигране Авиняне.