Ծանր առողջական վիճակով 9 բուժառու շտապօգնության մեքենաներով Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան․ Լուսանկարներ
16/05/2023 13:07
Այսօր ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից ծանր առողջական վիճակում գտնվող 9 բուժառու, 7 ուղեկցողի հետ, ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ և շտապօգնության մեքենաներով Արցախից տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ:
Տեղափոխության անհնարինության պատճառով վերջին շաբաթներին ավելի քան 100 բուժառու զրկվել է ՀՀ-ում բժշկական օգնություն ստանալու հնարավորությունից, որից 25-ի տեղափոխումը խիստ առաջնահերթ է։
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 29-ից դադարել են Արցախից Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ բուժառուների տեղափոխումը ՀՀ բուժհաստատություններ, ինչպես նաև դեղորայքի մատակարարումը դեպի Արցախ:

Девять пациентов в тяжелом состоянии перевезены на машине скорой помощи из Арцаха в Армению (Фото)
Сегодня из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах 9 пациентов в критическом состоянии, вместе с 7 сопровождающими, были перевезены в специализированные медицинские центры Республики Армения на машине Скорой помощи в сопровождении российских миротворцев.
Из-за прекращения перевозки более 100 пациентов лишены возможности получить медицинскую помощь в Республике Армения, транспортировка 25 из них является крайней необходимостью.
Напомним, с 29 апреля из-за созданных азербайджанской стороной препятствий прекращена перевозка арцахских пациентов в медицинские учреждения Армении при посредничестве Международного комитета Красного Креста, а также поставки лекарственных препаратов в Арцах. В связи с отсутствием лекарств во всех подведомственных Минздраву Арцаха медицинских учреждениях прекращены плановые операции.