Գեղարքունիքում Ադրբեջանի սադրանքի հետևանքով վիրավորված 8 զինծառայողների կյանքին վտանգ չի սպառնում. երկուսի վիճակը ծանր է
17/05/2023 12:31
Մայիսի 11-ին և 12-ին Գեղարքունիքի սահմանամերձ բնակավայրերի մոտ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով վիրավորում ստացած ութ զինծառայողներից մեկը դուրս է գրվել և բուժումը շարունակում է ամբուլատոր կարգով, «Զինուժ»-ին ասել է ՀՀ ԶՈՒ ռազմական բժշկական վարչության պետ Գեղամ Փաշիկյանը։
«Մնացած յոթ զինծառայողներից երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր, մնացածինը՝ բավարար։ Ծանր վիճակում գտնվող զինծառայողների կյանքին վտանգ չի սպառնում, ստանում են բժշկական օգնություն»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 11-12-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները ռազմական ագրեսիա են իրականացրել ՀՀ սուվերեն տարածքի նկատմամբ՝ Սոթքի, Վերին Շորժայի, Նորաբակի, Կութի ուղղությամբ՝ կիրառելով հրետանի, ականանետ, ԱԹՍ-ներ։

Жизни раненых в результате агрессии Азербайджана восьми военнослужащих не угрожает опасность
Один из восьми военнослужащих, получивших ранения в результате азербайджанской агрессии 11 и 12 мая в направлении армянских позиций близ приграничных населенных пунктов Гегаркуникской области, выписан и продолжает амбулаторное лечение, заявил «Зинуж» начальник военно-медицинского управления ВС Армении Гегам Пашикян.
«Состояние двух из оставшихся семи военнослужащих оценивается как тяжелое, остальных – как удовлетворительное. Жизни военнослужащих, находящихся в тяжелом состоянии, не угрожает опасность, они получают соответствующую медицинскую помощь», - отметил он.
Напомним, подразделения ВС Азербайджана 11-12 мая совершили вооруженное нападение на суверенную территорию Республики Армения, применив минометы, артиллерию, БПЛА в направлении Сотка, Верин Шоржа, Норабака, Кута.