Աշոտ Փաշինյանի գործով ձերբակալվել է 4 քաղաքացի. Կադրեր՝ ինչպես են բերման ենթարկում զոհվածների ծնողներին
17/05/2023 19:15
Աշոտ Փաշինյանի գործով զոհված  զինծառայողների ծնողներից 4-ն են ձերբակալված, երեք տղամարդ, մի կին, լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։
«Չորս ձերբակալված կա՝ Գայանե Հակոբյանը, Վահիդ Սահակյանը, Գարիկ Գալեյանը, Վիգեն Ազատյանը։ Երեք տղամարդ, մի կին ձերբակալված են, ոչ մեկը, բնականաբար, մեղքը չի ընդունում։ Այս պահին իրականացվում են ստանդարտ փաստաթղթաշրջանառության հետ կապված հարցեր, ստանդարտ քրեադատավարական ընթացակարգեր, մասնավորապես՝ անձնական խուզարկություն»,- ասաց Մելիքյանը։
Նշենք, որ Ռուբեն Մելիքյանին, փաստաբաններին ու խորհրդարանական ընդդիմության պատգամավորներին արդեն թույլ են տվել մուտք գործել ոստիկանության Շենգավիթի բաժին։
«Հնարավորոթյուն տրվեց ծնողների հետ առանձին զրուցելու։ Հիմնական փաստաբանը, որն զբաղվելու է գործով, Վահան Հովհաննիսյանն է։ Նա վերևում մնաց։ Ամենայն հավանականությամբ, վարույթը կիրականացնի Երևանի քննչական վարչությունը»,- մանրամասնեց Ռուբեն Մելիքյանը։
Նա հստակեցրեց՝ կոնկրետ մեղադրանք զոհված զինվորների ծնողներին չի ներկայացվել, դրա իրավասությունը քննչական մարմնիինն է։
«Բայց հարուցված վարույթում խոսվում է առևանգման մասին, այնինչ առևանգման հանգամանքը կտրականապես հերքվում է»,- նշեց իրավապաշտպանը՝ հիշեցնելով՝   Աշոտ Փաշինյանն ինքնակամ է նստել ավտոմեքենա, որում եղել է միայն Գայանե Հակոբյանը։

Обстоятельство похищения полностью опровергается, Ашот Пашинян добровольно сел в машину – Рубен Меликян
17/05/2023 21:02
Правозащитник Рубен Меликян сообщил в беседе с журналистами, что полицейские задержали четырех родителей погибших военнослужащих.
«Задержаны трое мужчин и одна женщина, никто, естественно, не признает свою вину. На данный момент проводятся стандартные уголовно-процессуальные процедуры, в частности обыск», - сказал он.
Отметим, что Рубену Меликяну, адвокатам и оппозиционным депутатам уже разрешили пройти в отделение полиции Шенгавита.
«Дам дали возможность побеседовать отдельно с родителями. Основной адвокат, который будет заниматься этим делом, Ваан Ованнисян. Он остался там. По всей видимости, производство будет осуществляться в следственном отделе Шенгавита», - уточнил Рубен Меликян.
Он отметил, что родителям погибших военнослужащих пока не предъявлено конкретное обвинение, это правомочие следственного органа.
«Но в рамках возбужденного производства говорится о похищении, в то время как обстоятельство похищения полностью опровергается», - отметил правозащитник, отметив, что Ашот Пашинян добровольно сел в машину, в которой находилась только Гаяне Акопян.