Զոհված զինծառայողների ծնողները ոստիկանության Շենգավիթի բաժնում են, փաստաբաններին ներս չեն թողնում
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը Երևանի Շենգավիթի ոստիկանության բաժանմունքի մոտ է, որտեղ ոստիկանները բերման են ենթարկել 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողների ծնողների հիմնած «Որդիների կանչ» ՀԿ-ի մի քանի անդամների։ «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի պնդմամբ՝ նրանք առևանգել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որդուն՝ Աշոտ Փաշինյանին։ «Որդիների կանչ»-ն արդեն իսկ հանդես է եկել մեղադրանքը հերքող հայտարարությամբ։
«Մեքենայում Աշոտը գտնվել է վարորդ տիկնոջ հետ։ Նոր բան չեմ ասում, դրա մասին արդեն հայտնի է, որ ընթացքում մեքենայի դուռը բացել է։ Մեքենայում եղել են տիկին Գայանեն ու Աշոտը։ Էդ ի՞նչ պիտի արած լիներ, որ Աշոտը դուռը բացում, իրեն գցում է», - նշեց իրավապաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ այստեղ առևանգման մասին խոսք լինել չի կարող, Աշոտ Փաշինյանն իր կամքով է նստել մեքենան։
Ռուբեն Մելիքյանը շեշտեց նաև այն հանգամանքը, որ զոհվածների ծնողներին «շատ վատ ձևով են ձերբակալել»։ Այժմ Շենգավիթի ոստիկանական բաժանմունքում, ըստ նրա տեղեկության, երեք ծնողներ են, իսկ փաստաբաններին ներս չեն թողնում։
«6 ժամ կարող են Քրեականով պահել, բայց մենք հույս ունենք, որ շատ ավելի կարճ կտևի։ Էլ ավելի մեծ հույս ունենք, որ փաստաբաններին ներս չթողնելու այս խայտառակ խախտումը կվերացվի», - ասաց իրավապաշտպանը։

Родители погибших военнослужащих в отделении полиции Шенгавита, адвокатов не пускают к задержанным
Правозащитник Рубен Меликян находится у отделения полиции Шенгавита, куда полицейские подвергли приводу нескольких членов общественной организации «Зов сыновей», основанной родителями погибших в 44-дневной войне военнослужащих. Принадлежащая семье Пашиняна газета «Айкакан жаманак» утверждает, что они похитили сына премьер-министра Ашота Пашиняна. Общественная организация «Зов сыновей» уже распространила опровержение.
«Ашот находился в машине с водителем-женщиной. Я не говорю ничего нового, об этом уже известно, он на ходу открыл дверь машины. В машине были госпожа Гаяне и Ашот. Что это должна была сделать, чтобы Ашот открыл дверь и выпрыгнул», - отметил правозащитник.
По его словам, здесь и речи быть не может о попытке похищения, Ашот Пашинян добровольно сел в машину.
Рубен Меликян также отметил, что родители погибших военнослужащих были задержаны «в очень грубой форме». Сейчас они находятся в отделении полиции Шенгавита.  По информации правозащитника, там трое родителей, а адвокатов не пускают к ним.
«По Уголовному кодексу, их могут продержать там 6 часов, но мы надеемся, что это продлится недолго. Надеемся также, что это позорное беззаконие будет прекращено и адвокатов пустят к родителям», - сказал правозащитник.