44-օրյա պատերազմն, ըստ ամենայնի, նաև Հայաստանում կառավարության փոփոխության հասնելու նպատակ ուներ. Նիկոլ Փաշինյան
17/05/2023 15:57
Պատերազմը ժողովրդավարության ամենամեծ սպառնալիքն է. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը Հայաստանում ժողովրդավարության պակասի արդարացում էր երկար ժամանակ, Իսլանդիայի մայրաքաղաք Ռեյկյավիկում ընթացող Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«2018 թվականին մեր թավշյա հեղափոխությունը Հայաստանին ժողովրդավարական մեծ առաջընթաց բերեց, բայց 2020 թվականի սեպտեմբերին սկսվեց Ադրբեջանի հարձակումը Լեռնային Ղարաբաղի վրա ու Հայաստանը ներքաշվեց պատերազմի մեջ: Շատերն այսօր էլ մտածում են, որ պատերազմի պատճառը Հայաստանի ժողովրդավարական ձգտումներն էին՝ մի տարածաշրջանում, որտեղ ժողովրդավարությունը կարող է կասկածով ընկալվել»,- նշել է նա։
Փաշինյանը հիշեցրել է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին ստորագրել է հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարություն, որը պետական ինստիտուտների՝ Կառավարության և Ազգային ժողովի վրա հարձակման պատճառ դարձավ, որովհետև «սանձազերծված պատերազմն, ըստ ամենայնի, նաև Հայաստանում կառավարության փոփոխության հասնելու նպատակ ուներ»:
«Բայց մենք կարողացանք երկրի ժողովրդավարությունը պահպանել: Ավելի ուշ որոշում կայացրեցինք գնալ արտահերթ ընտրությունների՝ հանրային միասնությունը վերգտնելու համար: Եվ երկու օր այն բանից հետո, երբ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու նպատակով իմ և Ազգային ժողովի հրաժարականն ուժի մեջ մտավ, 2021թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանը ներխուժեց Հայաստանի տարածք: Եթե մենք այդ դրվագում շեղվեինք ժողովրդավարությունից, պետականությունը կկորցնեինք, բայց մենք գնացինք ժողովրդավարական ճանապարհով և ունեցանք միջազգայնորեն ազատ և ժողովրդավարական ճանաչված ընտրություններ, և ձևավորեցինք խաղաղության օրակարգ:
Բայց այդ խաղաղության օրակարգը նույնպես ենթարկվեց հարձակումների. 2021թ. նոյեմբերին և 2022թ. նոյեմբերին Ադրբեջանը կրկին ներխուժումներ իրականացրեց ՀՀ տարածք»,- հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը։

44-дневная война, судя по всему, преследовала также цель добиться смены правительства в Армении – Никол Пашинян
17/05/2023 17:59
Война – самая большая угроза демократии. Нагорно-карабахский конфликт долгое время был оправданием недостатка демократии в Армении, заявил сегодня премьер-министр Никол Пашинян в ходе выступления на саммите Совета Европы в Рейкьявике.
«В 2018 году наша бархатная революция принесла Армении большой демократический прогресс, но в сентябре 2020 года началось нападение Азербайджана на Нагорный Карабах, и Армения была втянута в войну. Многие и сегодня думают, что причиной войны стали демократические устремления Армении в регионе, где к демократии относятся с подозрением», - отметил он.
Пашинян напомнил, что 9 ноября 2020 года подписал трехстороннее заявление о прекращении огня, что привело к нападению на государственные институты – правительство и Национальное Собрание, потому что «развязанная война, судя по всему, преследовала также цель добиться смены правительства в Армении».
«Но нам удалось сохранить демократию в стране. Позже мы приняли решение пойти на досрочные выборы, чтобы восстановить общественное единство. Через 2 дня после того, как вступила в силу моя отставка и отставка Национального Собрания для проведения внеочередных выборов, 12 мая 2021 года Азербайджан вторгся на территорию Армении. Если бы мы тогда ​​отошли от демократии, то потеряли бы государственность, но мы пошли по демократическому пути и провели международно признанные свободные и демократические выборы, сформировали мирную повестку.
Но эта мирная программа также подверглась нападениям: в ноябре 2021 и в сентябре 2022 г. Азербайджан снова совершил вторжения на территорию Армении», - добавил Никол Пашинян.