Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալի  Գլխավոր ասամբլեան կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին՝ անհապաղ վերջ դնել քրեական գործերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու չարդարացված պրակտիկային
18/05/2023 20:17
Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալի Գլխավոր ասամբլեան կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին՝ անհապաղ վերջ դնել քրեական գործերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու չարդարացված պրակտիկային
Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալի (Centrist Democrat International) Գլխավոր ասամբլեան այսօր Սլովենիայում կայացած նիստում արտակարգ բանաձեւ է ընդունել Հայաստանում ժողովրդավարության հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ։
Այդ մասին տեղեկացնում է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ հրապարակելով նաև բանաձևի տեքստը։
«Կենտրոնամետ դեմոկրատական ​​ինտերնացիոնալը քաղաքական կուսակցությունների և կազմակերպությունների ամենամեծ և ամենաազդեցիկ միջազգային ասոցիացիան է Միացյալ Նահանգներում, Եվրոպական միությունում և Լատինական Ամերիկայում, որը միավորում է 109 քաղաքական կուսակցություն 83 երկրներից:
Բանաձեւ Հայաստանում ժողովրդավարության պաշտպանության մասին
• Հիշեցնելով դեմոկրատական ​​սկզբունքների, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության պաշտպանությանն իրենց նվիրվածությունը,
• ճանաչելով Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի մասնակցության խոչընդոտումը միջազգային քաղաքական միջոցառմանը որպես մասնակցային ժողովրդավարության դեմ ոտնձգություն
• Ընդգծելով բազմակուսակցական քաղաքական համակարգի կարևորությունը ներառական հասարակություն կառուցելու համար,
• Ընդգծելով, որ միջազգային հարաբերությունները ցանկացած քաղաքական ուժի գործունեության կարևորագույն ոլորտն են, որն ապահովում է համագործակցությունը, երկխոսությունը և ընդհանուր նպատակների առաջմղումը,
CDI:
• Դատապարտում է քաղաքական դրդապատճառներով քրեական գործեր հարուցելը` դրանք համարելով անընդունելի և հակասող արդարության և օրինականության սկզբունքներին.
• Վստահորեն պնդում է, որ մրցակիցների դեմ քաղաքական դրդապատճառներով գործեր հարուցելու մասին իրավապահ համակարգի կողմից ընդունված որոշումը քաղաքական մրցակիցների վրա ճնշում գործադրելու դրսեւորում է և ուղղակիորեն հակասում է ժողովրդավարական արժեքներին և սկզբունքներին, որոնցով պետք է առաջնորդվեն նման ինստիտուտները։
• Ընդգծում է իրավապահ մարմինների՝ իրենց գործողություններում անաչառության պահպանման կարևորությունը.
• Կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին անհապաղ վերջ դնել քրեական գործերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու չարդարացված պրակտիկային։
• Լիակատար համերաշխություն է հայտնում Հայաստանի Հանրապետական ​​կուսակցությանը (ՀՀԿ) և հանդես է գալիս որպես միասնական ճակատ՝ ի պաշտպանություն քաղաքական ազատությունների։
• Հաստատում է, որ քաղաքական մրցակիցների գործունեությունը չպետք է խոչընդոտվի, քանի որ բաց և արդար մրցակցությունը կենսական նշանակություն ունի առողջ քաղաքական միջավայրի համար:
• Շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել ժողովրդավարական արժեքների առաջմղման, քաղաքական գործընթացի ամբողջականության պաշտպանության և մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների խթանման գործում Հայաստանում և ամբողջ աշխարհում:

Генассамблея Центристского демократического интернационала призывает власти Армении немедленно положить конец необоснованной практике использования уголовных дел в политических целях
18/05/2023 21:15
Генеральная Ассамблея Центристского демократического интернационала (Centrist Democrat International) сегодня на своём заседании, проходящем в Словении, приняла экстренную резолюцию о ситуации с демократией в Армении.
Об этом сообщил заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян, опубликовав текст резолюции в своем Telegram-канале.
Центристский демократический интернационал – крупнейшее и влиятельное международное объединение политических партий и организаций США, Евросоюза, Латинской Америки, объединяющее 109 политических партий из 83-ёх стран.
Резолюция о защите демократии в Армении
• Напоминая о своей приверженности отстаиванию демократических принципов, прав человека и верховенства закона,
• Признавая воспрепятствование участию вице-президента Республиканской партии Армении Армена Ашотяна в международном политическом мероприятии посягательством на демократию участия,
• Подчеркивая важность многопартийной политической системы для формирования инклюзивного общества,
• Подчеркивая, что международные отношения служат важнейшей сферой деятельности любой политической силы, обеспечивая сотрудничество, диалог и продвижение общих целей,
ЦДИ:
• Осуждает фабрикацию уголовных дел по политическим мотивам, считая их неприемлемыми и противоречащими принципам справедливости и законности.
• Твердо утверждает, что принятое правоохранительной системой решение о возбуждении политически мотивированных дел против конкурентов является проявлением давления на политических конкурентов и прямо противоречит демократическим ценностям и принципам, которыми должны руководствоваться такие институты.
• Подчеркивает важность того, чтобы правоохранительные органы сохраняли беспристрастность в своих действиях.
• Призывает власти Армении немедленно положить конец необоснованной практике использования уголовных дел в политических целях.
• Выражает полную солидарность с Республиканской партией Армении (РПА) и выступает единым фронтом в защите политических свобод.
• Подтверждает, что нельзя препятствовать деятельности политических конкурентов, поскольку открытая и честная конкуренция жизненно важна для здоровой политической среды,
• Продолжает активно участвовать в продвижении демократических ценностей, защите целостности политического процесса и работе по продвижению прав человека и основных свобод в Армении и во всем мире.