Տիկին Գայանեի ձերբակալման իրավաչափությունն անհապաղ կբողոքարկենք դատարանում. Փաստաբան
Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ տիկին Գայանեն, հայտարարել է հացադուլի մասին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց նրա փաստաբան Վահան Մարտիրոսյանը։
«Տիկին Գայանեն ասաց, որ ունի բազմաթիվ հիվանդություններ և իր կյանքին վտանգ սպառնալու դեպքում պատասխանատու է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս իրավասու մարմինների», - ասաց փաստաբանը։
Նա նշեց, թե տիկին Գայանեի ձերբակալման նպատակ է նշվել փախուստը կանխելը։
«Եվ երկրորդ՝ նշված է, որ ազատության մեջ գտնվելով՝ նա կարող է կրկին առևանգել Աշոտ Փաշինյանին։ Հիմա ձերբակալման իրավաչափությունն անհապաղ կբողոքարկենք դատարանում, հետագա գործողությունների մասին կհայտնենք»։
Փաստաբանն ասաց, թե այս միջադեպով Աշոտ Փաշինյանը որպես տուժող է հանդես գալիս և իրավունք չունի հրաժարվելու առերեսումից.
«Խնդիրը ժամն է, թե երբ կիրականացվի»։
Նշենք, որ Ժորա Մարտիրոսյանի մայրը՝ Գայանե Մարտիրոսյանը, այս պահին գտնվում է Ձերբակալվածների պահման վայրում։

Мы немедленно обжалуем в суде правомерность задержания госпожи Гаяне – адвокат
Мать погибшего в 44-дневной войне Жоры Мартиросяна – Гаяне Мартиросян объявила голодовке, заявил в беседе с журналистами адвокат Ваан Ованнисян.
«Госпожа Гаяне сказала, что у нее многочисленные проблемы со здоровьем и в случае угрозы ее жизни ответственность понесет Республика Армения в лице компетентных органов», - сказал адвокат.
Он отметил, что в качестве цели задержания Гаяне Акопян отмечается предотвращение побега.
«И второе, отмечается, что, находясь на свободе, она может снова похитить Ашота Пашиняна. Мы немедленно обжалуем в суде правомерность задержания и сообщим о дальнейших действиях», - сказал адвокат.
Он отметил, что Ашот Пашинян выступает по этому инциденту как потерпевший и не имеет права отказаться от очной ставки: «Проблема в том, когда состоится очная ставка, ее время».
Отметим, что мать погибшего военнослужащего Жоры Мартиросяна – Гаяне Мартиросян в данный момент находится в СИЗО.