Խաչատուրովի դեմ քրեական հետապնդումը քաղաքական պատվեր է․ քաղաքացիական հասարակությունը դատապարտում է կալանքի երկարացումը
Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը հայտարարություն է տարածել՝ դատապարտելով Գրիգորի Խաչատուրովի կալանքի երկարացումը և կոչ անելով անհապաղ ազատ արձակել նրան:
«Մայիսի 15-ին դատավոր Արամ Գրիգորյանը երկարացրել է գեներալ-մայոր Գրիգորի Խաչատուրովի կալանքը երեք ամսով։
Բազմիցս ականատես ենք եղել, թե ինչպես են 2018 թվականից հետո պատվերով գործեր հարուցվում իշխանության անցակալի անձանց նկատմամբ, ապա այդ գործերը համարվում էին հակասահմանադրական կամ մոռացության մատնվում կամ առանց որևէ ապացույցի՝ ջրվում։
Բազմիցս ականատես ենք եղել, թե իշխանություններն ինչպես են հետապնդում այն դատավարնորներին, որոնք իշխանության քմահաճույքները չէին կատարում։
Ակնհայտ է, որ գեներալ Խաչատուրովի դեմ քրեական հետապնդումը քաղաքական պատվեր է, բացառապես պայմանավորված է նրա դիրքորոշմամբ, այն է Հայաստանի (ներառյալ Արցախի) պաշտպանությունը, իսկ հարուցված գործի հանգամանքների վաղեմությունը ու բնույթը հուշում են, որ եթե դրանք իրական լինեին, գործը վաղուց կհարուցվեր, այնինչ Խաչատուրովը 2020թ․ Մարտական խաչ շքանշանով է պարգևատրվել նրա կողմից, ով պատվիրել է քրեական հետապնդումը։
Ակնհայտ է, որ Խաչատուրովի դեմ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելը քաղաքական պատիժ է, ոչ թե իրավական և ժողովրդավար երկրին համապատասխանող որոշում։
Մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը՝ ներքոստորագրյալներս, խստիվ դատապարտում ենք Խաչատուրովին կալանավորելու հակաիրավական, հակաժողովրդավարական, հակապետական որոշումը։
Կոչ ենք անում իշխանության լծակներին տիրապետողներին որևէ ճնշում չբանեցնել դատավոր Արամ Գրիգորյանի նկատմամբ, միաժամանակ դատավոր Գրիգորյանին հորդորում ենք չտրվել որևէ ապօրինի հրահանգի և գործել ըստ դատաիրավական, ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության սկզբունքների։
Կոչ ենք անում իրավաբանության հետ առնչվող համայնքներին հիմնավորել և դատապարտել գեներալ Խաչատուրովի դեմ իրականացվող քաղաքական հետապնդումները։
Լրատվամիջոցներին կոչ ենք անում ուշադրություն սևեռել Գրիգորի Խաչատուրովի դեմ գործի վրա՝ վեր հանելով գործի հետ կապված ապօրինությունները։
Հայ հասարակությանը կոչ ենք անում՝ օգտվել սահմանադրության 2-րդ հոդվածից, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին և պաշտպանել 1-ին հոդվածը, այն է՝ Հայաստանի Հանրապետությունը ժողովրդավար, իրավական պետություն է։

Уголовное преследование в отношении Хачатурова – политический заказ: гражданское общество осуждает продление срока ареста генерала
18/05/2023 15:22
Гражданское общество Армении распространило заявление, осудив продление срока ареста Григория Хачатурова и призвав немедленно освободить генерала.
«Судья Арам Григорян 15 мая продлил срок ареста генерал-майора Григория Хачатурова на три месяца.
Мы неоднократно были свидетелями того, как после 2018 года по заказу возбуждались дела против нежелательных для властей лиц, потом эти дела признавались антиконституционными, предавались забвению или прекращались без каких-либо доказательств.
Мы неоднократно были свидетелями того, как власти преследуют тех судей, которые не выполняют ее прихоти.
Очевидно, что уголовное преследование в отношении генерала Хачатурова является политическим заказом, обусловленным исключительно его позицией, в частности, защитой Армении (включая Карабах), а давность и характер обстоятельств возбужденного дела подсказывают, что если бы они были реальными, то дело давно бы возбудили, в то время как Хачатуров в 2020 году был награжден Боевым крестом тем, кто заказал уголовное преследование.
Очевидно, что избрание меры пресечения в виде ареста в отношении Хачатурова – политическое наказание, а не правовое решение, соответствующее демократической стране.
Мы, гражданское общество Армении, решительно осуждаем противоправное, антидемократическое, антигосударственное решение об аресте Хачатурова.
Призываем обладающих рычагами власти не оказывать какого-либо давления на судью Арама Григоряна, одновременно призываем судью Арама Григоряна не подчиняться какому-либо незаконному указанию и действовать в соответствии с судебно-правовыми принципами, принципами демократии и защиты прав человека.
Призываем юридическое сообщество обосновать и осудить политические преследования против генерала Хачатурова.
Призываем СМИ сосредоточить внимание на деле против Григория Хачатурова, освещая все связанные с делом беззакония.
Призываем армянское общество воспользоваться статьей 2 Конституции – власть в Республике Армения принадлежит народу – и защищать статью 1 Конституции – Республика Армения является демократическим, правовым государством.
В демократической стране нет места произвольным уголовным делам.
Заявление открыто для подписания, при необходимости свяжитесь по электронному адресу [email protected]», - говорится в заявлении.