«Ժողովուրդ». Կոկաինի Հայաստան ներմուծելու գործընթացը հովանավորվել է խոշոր «տանիքների» կամ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից
18/05/2023 10:30
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ Հայաստան ներմուծված 1տոննա կոկաինի դեպքով ԱԱԾ-ն դուրս է եկել մեծ շղթայի հետքի վրա, որում ներգրավված են ինչպես արտերկրում, այնպես էլ Հայաստանում ապրող քաղաքացիներ։
Իրավապահ համակարգում կասկածներ կան, որ Հայաստան ներմուծելու գործընթացը հովանավորվել է խոշոր «տանիքների» կամ բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից, ուստի կալանավորումների շարք է սպասվում այդ գործի շրջանակներում: Իսկ թե ովքեր են ներգրավված գործում, կներկայացնենք մանրամասներ առաջիկայում։
Հիշեցնենք՝ երեկ ԱԱԾ-ն հայտնեց, որ 2023 թվականի մայիսի 13-ին նախաձեռնված և իրականացվող թիվ 58221423 քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված վարութային գործողություններով պարզվել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող և մրգերի ներմուծմամբ զբաղվող ընկերության կողմից Էկվադորում գտնվող ընկերությունից պատվիրված ապրանքատեսակի հետ տարանցիկ երկրների՝ Պանամայի Հանրապետության, Իտալիայի Հանրապետության և Վրաստանի տարածքով Հայաստանի Հանրապետություն է ներմուծվել Կոկաին տեսակի՝ շուրջ մեկ տոննա քաշով թմրամիջոց /շուրջ 250 միլիոն եվրո արժողության/, որը հայտնաբերվել և գտնվում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում:
Քրեական վարույթով նշանակվել է դատանյութագիտական փորձաքննություն, կատարվել են հարցաքննություններ, տեղեկատվության պահանջ է ուղարկվել իրավասու մարմիններ, հետաքննության մարմնին տրվել է օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ ձեռնարկելու վերաբերյալ հանձնարարություն: Նախաքննությունը շարունակվում է»։

«Жоховурд»: Наркотики ввозили в Армению под покровительством крупных «крыш» или высокопоставленных чиновников
18/05/2023 11:44
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Служба национальной безопасности в ходе расследования дела о ввозе в Армению тонны кокаина вышла на след крупной сети, в которую вовлечены как граждане Армении, так и иностранцы.
«В правоохранительной системе есть подозрения, что процесс ввоза кокаина в Армению проходил под покровительством крупных "крыш" или высокопоставленных чиновников, посему в рамках этого дела ожидается серия арестов. А кто вовлечен в это дело, мы сообщим в ближайшее время.
Напомним, вчера СНБ Армении сообщила, что в рамках процессуальных действий, осуществленных в ходе предварительного расследования по уголовному производству №58221423, инициированному Главным следственным управлением Службы национальной безопасности 13 мая 2023 года, было выяснено, что действующая в Республике Армения и занимающаяся импортом фруктов компания вместе с заказанным у фирмы в Эквадоре товаром через территорию транзитных стран – Республики Панама, Итальянской Республики и Грузии – завезла в Армению партию кокаина весом около одной тонны (стоимостью около 250 миллионов евро), которая была обнаружена и находится в Службе национальной безопасности Армении.
В рамках уголовного производства назначена материаловедческая судебная экспертиза, проведены допросы, отправлены запросы в различные компетентные органы, следственному органу поручено предпринять оперативно-розыскные мероприятия. Предварительное следствие продолжается», - пишет газета.