Շրջափակման հետևանքով Արցախի տնտեսությանը պատճառված վնասը հասել է 302 միլիոն դոլարի
Շրջափակման պայմաններում Արցախում 860  տնտեսվարող սուբյեկտ (ընդհանուրի 20,1 %-ը)  աշխատելու անհնարինության պատճառով կասեցրել է իր գործունեությունը, իսկ մնացած տնտեսվարողները գործում են մասնակի ծավալով կամ պետական աջակցությամբ, հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից։
«Շրջափակման և կենսական ենթակառուցվածքների խափանման պատճառով շրջափակման մեկնարկից առ այսօր փաստացի աշխատանքը և եկամտի աղբյուրը կորցրել է նախնական հաշվարկներով շուրջ 10,900  մարդ (ներառյալ՝ պետական աջակցությամբ աշխատատեղի ժամանակավոր պահպանման դեպքերը), որը մասնավոր հատվածում աշխատողների 50 տոկոսից ավելին է։
Շրջափակման ընթացքում Արցախի Հանրապետության տնտեսությանը հասցվել է շուրջ 302 մլն ԱՄՆ դոլարի վնաս՝ հանգեցնելով մոտ 33 տոկոսի չափով ՀՆԱ-ի կանխատեսված տարեկան ցուցանիշի (903 մլն դոլար) չապահովմանը»,- տեղեկացրել են շտաբից:

Вследствие блокады экономике Арцаха нанесен ущерб в размере около 302 млн долларов
В условиях продолжающейся уже 159 дней блокады Республики Арцах 860 хозяйствующих субъектов (20,1% от общего числа) приостановили свою деятельность в связи с невозможностью работы в создавшихся условиях, а остальные хозяйствующие субъекты работают в частичном объеме или с государственной поддержкой, сообщает Информационный штаб Арцаха.
«По предварительным оценкам, 10,900 человек (включая случаи временного трудоустройства, поддерживаемые государством) потеряли свою реальную работу и доход из-за блокады и разрушения жизненно важной инфраструктуры, что составляет более 50 процентов работников частного сектора.
Прекратились строительные работы 32,6 км дороги, десятков километров водопровода, тысяч гектаров оросительных систем, 3,717 квартир, более 40 социальных и производственных инфраструктур.
В ходе блокады экономике Республики Арцах был нанесен ущерб в размере около 302 млн. долларов, что привело к необеспечению прогнозируемого годового показателя ВВП в размере 33% (903 млн. долларов)», - говорится в сообщении Информационного штаба.