Եթե ոստիկանություն կա, թող Աշոտ Փաշինյանին պաշտպաներ. 21 տարեկան տղա է, ո՛չ սովորում է, ո՛չ աշխատում, ինչի է ընկել փողոցները. Էդգար Ղազարյան
19/05/2023 14:58
Այն, որ դատարանը որոշեց վճիռը հրապարակել վաղը, դա արդեն լավ բանի մասին չի վկայում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց հասարակական գործիչ Էդգար Ղազարյանը՝ խոսելով Գայանե Հակոբյանին կալանավորելու միջնորդության մասին։
«Դատարանն իրավունք ուներ ոչ միայն վճռի ամբողջական տարբերակը հրապարակելու, այլև եզրափակիչ մասը։ Սա ընդամենը որոշում է կալանքի վերաբերյալ։ Իմանալով հանդերձ, որ գործ ունեն զոհված զինծառայողի մոր հետ, որն առողջական խնդիրներ ունի, հացադուլ է հայտարարել, մեկ օր ավելի կալանքի տակ պահելու իմաստը ո՞րն է։ Վստահ եմ, որ վաղը դատավորը կալանքի վերաբերյալ որոշում է տալու։ Հատուկ են որոշման հրապարակումը հետաձգել, որովհետև վաղը Կոռնիձորում հանրահավաք է նախատեսված, և այն մարդիկ ովքեր պատրաստվում են աջակցություն ցուցաբերել, հավանաբար, վաղը Կոռնիձորում կլինեն։ Դա էլ հաշվարկել են, որ հանրային աջակցություն չլինի, հանգիստ, սուսուփուս տանեն կալանավայր», - ասաց Էդգար Ղազարյանը։
Անդրադառնալով դատարանի բակում մեծաթիվ ոստիկանների առկայությանը՝ Էդգար Ղազարյանն ասաց.
«Ոստիկաններ կային, թող գնային Աշոտ Փաշինյանին պաշտպանեին, որ անտեր, անտիրական, եթիմի պես չընկներ փողոցները ման գար ու այդպես խնդիրներ ստեղծեր։ Պետական պահպանության օբյեկտ է, 21 տարեկան տղա է, ո՛չ սովորում է, ո՛չ աշխատում է, ինչի՞ է ընկել փողոցները», - նշեց Ղազարյանը։
Հիշեցնենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում ավատվել է 44-օրյա պատերազմում զոհված զինծառայողի մայր Գայանե Հակոբյանի ձերբակալության դեմ բողոքի քննությունը։
Որոշումը կհրապարակվի վաղը՝ ժամը 15։00-ին։
«Դատավորը նշեց, որ, ի տարբերություն շատ այլ դեպքերի, ցանկություն ունի ոչ թե որոշման եզրափակիչ մասը հրապարակել, այլ ամբողջ որոշումը։ Իսկ երեկ շատ ծավալուն նիստ էր, և դա էլ ողջամիտ հիմնավորում կարող է լինել։ Ընկալելի որոշում է, բայց ամենևին ոչ ցանկալի», - լրագրողների հետ զրույցում ասել էր Գայանե Հակոբյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը։

Пусть эта полиция охраняет Ашота Пашиняна: 21-летний парень, ни учится, ни работает, бродит по улицам как сирота – Эдгар Казарян
То, что судья решил огласить решение завтра, уже не свидетельствует ни о чем хорошем, заявил в беседе с журналистами общественно-политический деятель Эдгар Казарян, касаясь ходатайства о задержании Гаяне Акопян.
«Суд имел право опубликовать не только полный вариант приговора, но и заключительную часть. Это всего лишь решение об аресте. Зная, что они имеют дело с матерью погибшего военнослужащего, у которой есть проблемы со здоровьем, которая объявила голодовку, в чем смысл содержания под арестом на день больше? Уверен, что завтра суд вынесет решение об аресте. Оглашение решения намеренно отложили, поскольку завтра предусмотрен митинг в Корнидзоре и те люди, которые собирались оказать поддержку, вероятно, завтра будут в Корнидзоре. Это тоже рассчитали, чтобы не было общественной поддержки, спокойно, без шума отправить под арест», - сказал Эдгар Казарян.
Касаясь сосредоточенных у здания суда больших полицейских сил, Казарян сказал:
«Пусть эти полицейские идут и охраняют Ашота Пашиняна, чтобы не бродил по улицам как сирота и создавал проблемы. Объект государственной охраны, 21-летний парень, ни учится, ни работает, бродит по улицам» - отметил Эдгар Казарян.
Напомним, в суде общей юрисдикции Еревана (резиденция административного района Шенгавит) завершилось рассмотрение ходатайства об аресте матери погибшего в 44-дневной войне военнослужащего Гаяне Акопян.
Решение будет опубликовано завтра, в 15:00.
«Судья отметил, что в отличие от многих других случаев, желает опубликовать не только заключительную часть решения, но целостное решение. Вчерашнее заседание было очень объемным и это тоже может быть разумным обоснованием. Это воспринимаемое решение, но не желательное», - заявил в беседе с журналистами правозащитник Рубен Меликян.