Բելառուսական ԱԷԿ-ի №2 էներգաբլոկում մեկնարկել է նախագծային հզորության  դուրս գալու գործընթացը
Մայիսի 19-ին, ժամը 10:50-ին Բելառուսի Հանրապետության վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն և «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը մեկնարկ են տվել Բելառուսի ԱԷԿ-ի № 2 էներգաբլոկը (գլխավոր նախագծող և գլխավոր կապալառու՝ «Ռոսատոմ» պետակորպորացիայի ինժեներական բաժինն է) նախագծային հզորությունների դուրս բերման ծրագրին:
Հզորության զարգացման փուլը ատոմային օբյեկտի շահագործման ծրագրում ամենակարևորներից մեկն է։ Ծրագիրը նախատեսում է էներգաբլոկի հզորության աստիճանական բարձրացում մինչև անվանական մակարդակը՝ 100%, տարբեր աշխատանքային ռեժիմներում դինամիկ փորձարկումներով՝ հիմնական սարքավորումների անջատմամբ, ներառյալ էներգաբլոկի ամբողջական անջատման ռեժիմի ստուգումը:
Շահագորժման հանձնելը՝ ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկների կառուցման վերջին փուլն է։ Այս փուլում հաստատվում է էներգաբլոկի համակարգերի և սարքավորումների համապատասխանությունը նախագծին: Գործարկման գործընթացը բաղկացած է մի քանի հաջորդական քայլերից՝ նախագործարկման կարգաբերման աշխատանքներ, ֆիզիկական գործարկում, էներգետիկական գործարկում, փորձնական-աչդյունաբերական շահագործում:
«Երկրորդ էներգաբլոկի ռեակտորային կայանքի հզորության յուրացման մեկնարկը կարելի է անվանել Բելառուսական ԱԷԿ-ի կառուցման ամբողջ նախագծի իրականացման ավարտական փուլ»,- նշել է «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Լիխաչովը։ - Եղբայրական Բելառուսում առաջին ատոմային շինարարությունը հիմք հանդիսացավ ռուս-բելառուսական փոխգործակցության և համագործակցության հետագա զարգացման համար ինչպես էներգետիկ, այնպես էլ հանրապետության տնտեսության գործունեության նոր ոլորտներում, ներառյալ միջուկային բժշկությունը և թվային տեխնոլոգիաները, բարձրացնելով դրանք որակապես նոր մակարդակի»։
«Կայանի երկրորդ էներգաբլոկի ամբողջական գործարկումը և երկու բլոկների անվանական հզորության հասցնելը մեզ թույլ կտա խնայել 4-ից 5 միլիարդ խորանարդ մետր բնական գազ և արտադրել 18-19 միլիարդ կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա: Բելառուսի համար սա տասնամյակի ամենակարևոր նախագիծն է»,- նշել է Բելառուսի վարչապետ Ռոման Գոլովչենկոն։
Բելառուսական ԱԷԿ-ը երկու ВВЭР-1200 ռեակտորներով՝ 2400 ՄՎտ ընդհանուր հզորությամբ, գտնվում է Օստրովեց քաղաքում (Բելառուսի Հանրապետություն): Երկրում առաջին ատոմակայանի համար ընտրվել է ռուսական III+ սերնդի նախագիծ, որը լիովին համապատասխանում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ՄԱԳԱՏԷ) միջազգային չափանիշներին և անվտանգության պահանջներին։
«Ռոսատոմ» պետկորպորացիան համաշխարհային ճանաչված առաջատար և միակ ընկերությունն է աշխարհում, որն իրականացնում է ատոմակայանների սերիական շինարարություն արտասահմանում։ Ամբողջ աշխարհում կառուցվել են ռուսական նախագծով 106 ատոմակայաններ, որոնցից 80-ը՝ ВВЭР տիպի ռեակտորներով էներգաբլոկներ են։ Մինչ օրս Ռոսատոմի պատվերների միջազգային պորտֆելը ներառում է 34 ВВЭР  բլոկներ 11 երկրներում իրականացման տարբեր փուլերում:
Ռուսաստանը հետևողականորեն զարգացնում է միջազգային առևտրատնտեսական հարաբերությունները՝ շեշտը դնելով բարեկամ երկրների հետ համագործակցության վրա։ Չնայած արտաքին սահմանափակումներին՝ ներքին տնտեսությունը մեծացնում է իր արտահանման ներուժը՝ ապրանքներ, ծառայություններ և հումք մատակարարելով ամբողջ աշխարհում։

На энергоблоке №2 Белорусской АЭС начался выход на проектную мощность
19 мая в 10:50 премьер-министр Республики Беларусь Роман Головченко и генеральный директор Госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачёв дали старт программе вывода энергоблока № 2 Белорусской АЭС (генеральный проектировщик и генеральный подрядчик — Инжиниринговый дивизион Госкорпорации «Росатом») на проектную мощность.
Этап освоения мощности является одним из важнейших в программе ввода атомного объекта в эксплуатацию. Программа предусматривает постепенное повышение мощности энергоблока до номинального уровня – 100%, с проведением динамических испытаний в разных рабочих режимах с отключением основного оборудования, включая проверку режима полного обесточивания энергоблока.
Ввод в эксплуатацию – заключительный этап сооружения новых энергоблоков АЭС. На этом этапе подтверждается соответствие проекту систем и оборудования энергоблока. Процесс ввода состоит из нескольких последовательных шагов: предпусковые наладочные работы, физический пуск, энергетический пуск, опытно-промышленная эксплуатация.
«Начало освоения мощности реакторной установки второго энергоблока можно назвать финишной прямой в реализации всего проекта сооружения Белорусской АЭС, - отметил генеральный директор Госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачёв. – Первая атомная стройка в братской Беларуси стала основой для дальнейшего развития российско-белорусского взаимодействия и сотрудничества как в энергетике, так и в новых направлениях деятельности в разных сферах экономики Республики, в том числе ядерной медицине и цифровых технологиях, подняв их на качественно новый уровень».
"Полноценный ввод второго энергоблока станции в эксплуатацию и выход обоих блоков на номинальную мощность позволит нам экономить от 4 до 5 млрд. куб м природного газа и генерировать 18-19 млрд кВтч электроэнергии. Для Беларуси это важнейший проект десятилетия", - отметил премьер–министр Республики Беларусь Роман Головченко.
Белорусская АЭС с двумя реакторами ВВЭР-1200 суммарной мощностью 2400 МВт располагается в г. Островец (Республика Беларусь). Для первой в стране АЭС выбран российский проект поколения III+, который полностью соответствует международным нормам и требованиям по безопасности Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ).
Госкорпорация «Росатом» является признанным мировым лидером и единственной в мире компанией, реализующей серийное строительство атомных электростанций за рубежом. По всему миру построено 106 объектов атомной электроэнергетики российского дизайна, из них 80 энергоблоков с реакторами типа ВВЭР. На сегодняшний день в международном портфеле заказов Росатома – 34 блока ВВЭР на разной стадии реализации в 11-ти странах.
Россия последовательно развивает международные торгово-экономические взаимоотношения, делая упор на сотрудничество с дружественными странами. Несмотря на внешние ограничения отечественная экономика наращивает экспортный потенциал, осуществляет поставки товаров, услуг и сырья по всему миру.