«Փաստ». Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալի Գլխավոր ասամբլեան լիակատար համերաշխություն է հայտնում ՀՀԿ-ին
20/05/2023 10:37
«Փաստ» թերթը գրում է. «Օրերս մենք տեղեկացրել էինք, որ իշխանությունների հրահանգով պարբերաբար մերժվում են միջնորդությունները՝ ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի՝ միջազգային կոնֆերանսների, հանդիպումների, տարբեր այլ միջոցառումների մասնակցելու նպատակով երկրից մեկնելու վերաբերյալ: Պարզվում է՝ այս թեման քննարկումների լուրջ առիթ է դարձել նաև «դրսում»: Ի մասնավորի, մայիսի 18-ին Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալի (Centrist Democrat International) Գլխավոր ասամբլեան Սլովենիայում կայացած նիստում արտակարգ բանաձև է ընդունել Հայաստանում ժողովրդավարության հետ կապված իրավիճակի վերաբերյալ։
Նախ՝ ասամբլեան Արմեն Աշոտյանի մասնակցության խոչընդոտումը միջազգային քաղաքական միջոցառմանը ճանաչել է որպես մասնակցային ժողովրդավարության դեմ ոտնձգություն, ինչպես նաև դատապարտել է քաղաքական դրդապատճառներով քրեական գործեր հարուցելը` դրանք համարելով անընդունելի և հակասող արդարության և օրինականության սկզբունքներին: Կենտրոնամետ դեմոկրատների ինտերնացիոնալի Գլխավոր ասամբլեան կոչ է անում Հայաստանի իշխանություններին՝ անհապաղ վերջ դնել քրեական գործերը քաղաքական նպատակներով օգտագործելու չարդարացված պրակտիկային:
Միևնույն ժամանակ Ասամբլեայի ընդունած բանաձևում նաև նշվում է, որ լիակատար համերաշխություն են հայտնում Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը և հանդես գալիս որպես միասնական ճակատ՝ ի պաշտպանություն քաղաքական ազատությունների։ Հավելենք, որ Կենտրոնամետ դեմոկրատական ինտերնացիոնալը քաղաքական կուսակցությունների և կազմակերպությունների ամենամեծ և ամենաազդեցիկ միջազգային ասոցիացիան է Միացյալ Նահանգներում, Եվրոպական միությունում և Լատինական Ամերիկայում, որը միավորում է 109 քաղաքական կուսակցություն 83 երկրներից»։

«Паст»: Генеральная Ассамблея Центристского демократического интернационала выражают полную солидарность с РПА
Газета «Паст» пишет: «На днях мы сообщали, что по указанию властей регулярно отклоняются ходатайства о выезде из страны вице-президента Республиканской партии Армении Армена Ашотяна для участия в международных конференциях, встречах и различных других мероприятиях. Оказывается, эта тема стала серьезным поводом для дискуссий также за пределами Армении. В частности, 18 мая Генеральная ассамблея Центристского демократического интернационала (Centrist Democrat International) на заседании, состоявшем в Словении, приняла экстренную резолюцию о ситуации с демократией в Армении.
Прежде всего, ассамблея признала воспрепятствование участию вице-президента Республиканской партии Армении Армена Ашотяна в международном политическом мероприятии посягательством на демократию участия, а также осудила возбуждение уголовных дел по политическим мотивам, посчитав их неприемлемыми и противоречащими принципам справедливости и законности. Генеральная ассамблея Центристского демократического интернационала призывает власти Армении немедленно положить конец неоправданной практике использования уголовных дел в политических целях.
В то же время в принятой Ассамблеей резолюции также говорится, что они выражают полную солидарность с Республиканской партией Армении и выступают как единый фронт в защиту политических свобод. Добавим, что Центристский демократический интернационал – крупнейшее и влиятельнейшее объединение политических партий и организаций в США, Европейском союзе и Латинской Америке, объединяющее 109 политических партий из 83 стран».